Projekti | 11 srpnja, 2024

Izvanredna transformacija 160 godina stare škole u suvremeni dom

Kako su britanski arhitekti obnovili školsku zgradu iz 1864. godine, smještenu u slikovitoj dolini u Somersetu

Autor: Haus

Nova drvena proširenja prikazuju posvećenost britanskih arhitekata zanatu, poznatih po rigoroznim detaljima i materijalnim kompozicijama koje uravnotežuju gradske i seoske senzibilitete

U 19. stoljeću, obrazovanje u ruralnim dijelovima Engleske, uključujući Somerset, bilo je sporadično i često ovisilo o lokalnim inicijativama i donacijama. Mnoge škole stoga su bile osnovane zahvaljujući filantropima koji su prepoznali važnost obrazovanja za djecu iz seoskih sredina.

Najčešće su to bile jednostavne zgrade, ali su imale karakteristične arhitektonske elemente. Mnoge su bile građene u gotičkom revival stilu, s visokim prozorima koji su omogućavali obilje prirodnog svjetla, što je bilo ključno za ugodno okruženje za učenje. Krovovi su uglavnom bili otvoreni, bez stropova, kako bi se postigla bolja ventilacija i osvjetljenje.

Škole su tada bile više od mjesta za učenje; one su bile središta zajednice. Djeca su tu stjecala osnovna znanja, ali su se također učila i vrijednostima zajedništva i suradnje. Često su bile jedine obrazovne ustanove dostupne djeci iz ruralnih područja, čineći ih ključnim za razvoj lokalne zajednice.

Izvanredna transformacija 160 godina stare škole u suvremeni dom
Foto: Francesca Ióvene

Očuvanje i prenamjena

Danas, mnoge od ovih povijesnih školskih zgrada suočavaju se s izazovima očuvanja i prenamjene. Projekti obnove, poput onih koje vodi Bindloss Dawes, pokazuju kako se ove zgrade mogu uspješno prilagoditi suvremenim potrebama, a da pritom zadrže svoju povijesnu i kulturnu vrijednost. Očuvanje starih škola nije samo pitanje arhitektonske baštine, već i očuvanja sjećanja na važnu ulogu koju su imale u obrazovanju i životu lokalne zajednice. 

Izvanredna transformacija 160 godina stare škole u suvremeni dom
Izvanredna transformacija 160 godina stare škole u suvremeni dom

Bindloss Dawes je predstavio izvanrednu transformaciju stare škole u Pitcombeu, zgrade s popisa zaštićenih objekata II. stupnja, smještene u slikovitoj dolini u Somersetu, kombinirajući izvorni karakter sa suvremenom arhitekturom. Nova drvena proširenja prikazuju posvećenost ovih britanskih arhitekata zanatu, poznatih po rigoroznim detaljima i materijalnim kompozicijama koje uravnotežuju gradske i seoske senzibilitete, ostvarene u bliskoj suradnji s klijentom, Farrow & Ball kustosicom boja Joaom Studholme, i njezinim suprugom Andrewom.

Foto: Francesca Ióvene

U mirnom seoskom okruženju, stara školska zgrada iz 1864. godine doživjela je fascinantnu transformaciju kroz desetljeća, a 1940-ih godina prenamijenjena je u stambeni objekt. Međutim, proširenje iz 1970-ih pokazalo se kao neuspjeli pokušaj nadogradnje, rezultirajući nezgrapnim i neusklađenim dodatkom koji je narušavao integritet izvornog zdanja.

Hrabro i suvremeno

Arhitektonski studio Bindloss Dawes započinje rad na projektu revitalizacije ovog povijesnog objekta 2018. godine. Nakon temeljite analize, postalo je evidentno da je optimalno rješenje uklanjanje problematičnog proširenja i kreiranje potpuno novog koncepta koji će poštovati izvornu arhitekturu, ali i unijeti suvremene elemente.

Foto: Francesca Ióvene

Inspirirani izvornom zgradom, Bindloss Dawes su dizajnirali drveni aneks, koji istovremeno odaje počast prošlosti i gleda u budućnost. Usklađivanjem mase i oblika postojećeg krova i slijedeći plan originalne zgrade, novi dodatak prirodno se uklapa u svoje okruženje. Međutim, dizajn je također neskriveno suvremen, kombinirajući čiste linije, precizne detalje i održive arhitektonske principe. Rezultat je da novo proširenje slavi naslijeđe izvorne zgrade i stvara nešto hrabro i suvremeno, rješavajući dugogodišnje probleme rasporeda kako bi se stvorio dobro uravnotežen dom.

Foto: Francesca Ióvene

Konstrukcija novog dijela izvedena je korištenjem naprednih tehnika gradnje drvenim okvirima, osiguravajući visoku razinu toplinske izolacije i energetske učinkovitosti. Za oblogu je odabran plemeniti engleski slatki kesten, cijenjen zbog svoje stabilnosti i elegantne teksture, ali i zbog danas važnog pitanja održivosti. Vremenom će ova obloga poprimiti prelijepu srebrno-sivu patinu, komplementirajući vremenski istrošeni lokalni kamen glavne kuće.

Foto: Francesca Ióvene
Foto: Boz Gagovski

Prozori igraju ključnu ulogu

Bindloss Dawes su istraživali različite dizajne za drvenu oblogu, testirajući vertikalne i horizontalne kompozicije u modelima i maketama, na kraju se odlučuju za vertikalni, otvoreni raspored na razini krova i prvog kata, omogućujući kišnici da prolazi kroz oblogu i odvodi se putem skrivenih žljebova. Na prizemnoj razini obloga je poravnata horizontalno sa širim, zatvorenim pločama koje pomažu razbiti skalu i masu cijele zgrade.

Foto: Francesca Ióvene
Foto: Francesca Ióvene

Prozori, pažljivo pozicionirani, igraju ključnu ulogu u stvaranju vizualne kohezije između starog i novog dijela, istovremeno pružajući spektakularne poglede na okolni krajolik. Glavna spavaća soba na gornjem katu zamišljena je kao mirno utočište s panoramskim pogledom na valovite brežuljke, dok svaka prostorija na donjem katu nudi jedinstvenu perspektivu doline i igru sunčeve svjetlosti tijekom dana.

Foto: Boz Gagovski
Foto: Boz Gagovski

Drvena građa od lokalnog kestena

Manja, ostakljena zgrada povezuje staro i novo, sastavljena od patiniranih pocinčanih čeličnih vrata koja gledaju prema dolini. Osim što povezuje staru zgradu i novo proširenje, ova, vlasnicima omiljena vrtna soba pruža idealan prostor za pristup vrtu i promatranje zalaska sunca. Donji dijelovi poda i stubišta izrađeni su od mikro-cementa, dok je gornji dio izrađen od grubo rezanog kestena, referirajući se na vanjsku oblogu.

Foto: Francesca Ióvene
Foto: Boz Gagovski

Joa je imala je jasnu viziju boja koje se pojavljuju u novim prostorima, pažljivo birajući nijanse kako bi naglasila visoke stropove i nadopunila njihov namještaj, stoga je Bindloss Dawes blisko surađivao s klijentom kako bi osigurao zajedničku viziju dizajna interijera. Važno je napomenuti da su umjetnička djela, ali i osobne stvari istaknuto prikazane u domu Joae i Andrewa, hrabro utječući na stil i temu svake sobe.

Foto: Francesca Ióvene
Foto: Boz Gagovski

Posvećenost održivosti

Održivost je bila jedna od ključnih tema tijekom rada na projektu, s novim proširenjem koje se može pohvaliti visokim razinama izolacije kako bi se smanjio gubitak topline. Toplinska odvojenost između postojeće, stare škole i nove zgrade osigurava da se mogu grijati neovisno, u skladu s dnevnom uporabom. Drvena građa je nabavljena lokalno, važno je napomenuti – koristeći vještine lokalnih obrtnika.

Foto: Francesca Ióvene

Ova transformacija stare seoske škole predstavlja vrhunski primjer kako suvremena arhitektura može obogatiti povijesno naslijeđe. Projekt ne samo da poštuje izvornu zgradu, već je i unapređuje, stvarajući dom koji je istovremeno funkcionalan, estetski dojmljiv i energetski učinkovit.


Ovdje možete pročitati Hausov tekst o transformaciji nekadašnje crkve u Zadru.