Projekti | 13 srpnja, 2024
Socijalni stanovi mogu biti predivni, poput ovih
Projekt kakav bismo voljeli vidjeti u Hrvatskoj: 54 socijalna stana u Inci, u središtu Mallorce
Autor: Haus
Projekti | 13 srpnja, 2024
Projekt kakav bismo voljeli vidjeti u Hrvatskoj: 54 socijalna stana u Inci, u središtu Mallorce
Autor: Haus
Španjolski arhitekti kombinirali su prirodne materijale i lokalnu manufakturu s modernom energetskom tehnologijom
Brojni poznati arhitekti koji su između dva rata diljem Europe gradili socijalne stanove u svom su projektiranju išli puno dalje od puke forme. Osim financijske pristupačnosti za radničku klasu, prioriteti su bili zanimljiva arhitektura i inovativnost. Dapače, neki od velikih stambenih kompleksa koje su stvarali čuveni Alvar Aalto, Ernst May, Bruno Taut i drugi, UNESCO je zaštitio kao Svjetsku baštinu.
Zašto onda danas, ako znamo koliko je važno da ljudi – bez obzira na primanja – zaslužuju kvalitetne i lijepe domove, u Hrvatskoj i brojnim drugim zemljama uglavnom svjedočimo neambicioznim, često otužnim objektima namijenjenim obiteljima koje se naprosto više ne mogu boriti s današnjim divljanjem nekretninskih cijena? Ovo kompleksno pitanje uskoro zahtijeva dublje uranjanje, no danas vam donosimo jedan svjetli primjer iz Španjolske koji nam pokazuje kako socijalni stanovi mogu izgledati.
Ovaj projekt nalazi se u Inci, u središtu Mallorce (Balearski otoci) i sastoji se od 54 socijalna stana na parceli pravokutnog oblika površine 3266 m2, u vlasništvu lokalne uprave. Dovršen je prošle godine, a naručitelj je Balearski institut za stanovanje (IBAVI), javna agencija tamošnjeg Ministarstva poljoprivrede, okoliša i teritorija koja već godinama privlači pažnju projektima socijalnog stanovanja koji su istodobno energetski učinkoviti, arhitektonski zanimljivi i oslanjaju se na lokalne materijale.
U ovom slučaju, arhitekt Joan j. Fortuny Giró i kolege iz ureda Alventosa Morell Arquitectes kombinirali su prirodne materijale i lokalnu manufakturu s modernom energetskom tehnologijom.
Dvije trokatnice postavili su pod kutom jednu naspram druge, stvarajući javni prostor između njih. On uključuje velike pošljunčane površine od recikliranog granulata, dok posađeno drveće polako raste i stvara prirodnu sjenu.
Stanovi su pozicionirani oko središnjeg stubišta i dizala. U središtu svakog stana je sanitarna jezgra s kuhinjom izrađenom po mjeri i kupaonicom na koju se s jedne strane nadovezuje dnevni boravak, a s druge dvije spavaće sobe.
Orijentacija stanova varira ovisno o etaži: u prizemlju su svi dnevni boravci okrenuti prema unutarnjem dvorištu, dok su na prvom katu sjeverozapadnog bloka okrenuti prema ulici, pružajući im panoramski pogled na planinski lanac Sierra de Tramuntana. U stanovima na drugom katu pak svi dnevni prostori gledaju na ulicu, a spavaće sobe prema unutarnjem dvorištu.
“Zgrade imaju unakrsnu ventilaciju i vanjske prostore; privatne vrtove u prizemlju, te terase i balkone na višim katovima, što omogućuje reguliranje ljetnih vrućina kroz pasivne strategije”, objašnjavaju arhitekti.
Osim ventilacije pomoću otvaranja prozora, zgrade imaju centralne sustave ventilacije s povratom topline koji stanovima osiguravaju topli zrak od 24 stupnja ili hladni zrak. Ovi sustavi postavljaju se na ravne krovove, dok se vertikalni ventilacijski kanali izvode u dva instalacijska okna s obje strane kupaonica.
Konstrukciju čini mrežasti sustav betonskih ploča s velikim rasponima debljine 35 cm i metalnim zelenim stupovima koji štede vrijeme tijekom izgradnje i pružaju mogućnost prenamjene za buduće potrebe. “Završna obrada i materijali strogo su povezani s cirkularnošću, dajući prednost vernakularnoj arhitekturi i lokalnim obrtnicima”, poručuju.
Konkretno, fasada je riješena dvostrukom keramičkom pločom s izolacijom od recikliranog pamuka, s vanjskom izolacijom od pluta i vapna koju su razvile lokalne tvrtke. Zaštita od sunca izrađena je od drva ariša, za što su također odgovorni lokalni obrtnici. Zbog svega navedenog, naglašavaju arhitekti, objekt se smatra NeZB učinkovitim (Nearly-zero energy and zero-emission building).
Ovdje možete pročitati Hausov tekst o tome kako kako su stanari tipične zgrade iz doba socijalizma mudrom intervencijom obogatili svoje domove.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #Alventosa Morell Arquitectes, #arhitektura, #dizajn, #Joan j. Fortuny Giró, #mallorca, #pos stanovi, #socijalni stanovi, #španjolska, #zgrada
POVEZANI ČLANCI