Projekti | 25 svibnja, 2024
Projekti koji su nam se svidjeli ovaj tjedan
Kratki pregled recentnih projekata iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali
Autor: Haus
Projekti | 25 svibnja, 2024
Kratki pregled recentnih projekata iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali
Autor: Haus
Teško se u današnjem moru informacija probiti i selektirati ono što vam se zbilja sviđa. Svega je puno, kanali informiranja su prebrzi, stalno aktivni, na trenutke zaglušujući.
Zato ovo u nastavku nije Hausov izbor top 10 ili bilo što slično, tek zanimljivi projekti iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali ovaj tjedan i odlučili ih podijeliti s vama. To je to. Uživajte.
Na stražnjoj strani jedne zelene parcele u belgijskom Gentu, na granici između parka i vrta, nalazi se ova vrtna kućica. Objekt je dovršen ove godine i prvotno zamišljen kao stolarski studio, ali trenutno funkcionira i kao privremeni dom tijekom drugih građevinskih radova na parceli.
Zahvaljujući otvorenom i fleksibilnom planu za koji su zaslužni arhitekti Ateljea Janda Vanderghote, prostor nudi brojne mogućnosti korištenja, a jednostavna konstrukcija s golemim staklenim otvorom koji gleda na vrt stvara dojam prostranosti. “Glavna betonska konstrukcija proteže se poput grana drveta preko tlocrta i podupire drveni okvir ispod zelenih krošnji parka i okolice”, objašnjavaju autori.
Bunkie on the hill, kuća studija Dubbeldam smještena je među drvećem na vrhu strme padine, s osnovnom idejom dizajna da pruži miran prostor daleko od aktivnosti višegeneracijskih obiteljskih vikendica ispod. Suvremena interpretacija tradicionalnog A-okvira priziva ideju suštinske kolibe u šumi, koja se razlikuje od drugih pomaknutim volumenima krova, podsjećajući na preklapajuće slojeve škriljevca u okolnom krajoliku, omogućujući poglede na krošnje drveća s jedne strane i jezero ispod s druge strane te ujedno pruža mogućnost prirodnom svjetlu da preplavi unutrašnjost kolibe, reflektirajući se od oštrih kutova krova i stvarajući dramatične linije i sjene.
Gornji potkrovni prostor uključuje ugrađeni stol s pogledom na dnevni boravak na prvom katu i prostrano jezero nadomak kuće, kao i dodatni prostor za spavanje. Spavaća soba smještena je straga i ima veliki prozor koji nudi poglede na šumu. Materijali uključuju hrastove podove, šperploču od javora i obloge od cedra, uz tamne ugljenaste okvire prozora, sive kamene ploče. Različite vrste drva korištene su za razlikovanje različitih ravnina u prostoru – bijela zidna ploča definira unutarnje obodne zidove, unutarnje pregrade obložene su šperpločom od javora, a strop je izrađen od letvica crvenog cedra.
Klijentu su iznimno važni bili održivi materijali i metode gradnje, pa su stoga vanjski zidovi zadebljani kako bi služili kao pasivni izolator – s R-vrijednošću većom od 40 – i uključuju trostruko ostakljene prozore, što omogućuje korištenje minimalnog sustava grijanja u prostoru ispod. Kako bi se izbjegla potreba za miniranjem, Bunkie je podignut iznad razine tla, a njegov temelj izgrađen je na prirodnim konturama stijena, omogućujući strukturi da lagano sjedi na krajoliku. Svaka patina materijala tijekom vremena je namjerna: ideja je da se Bunkie, kako vrijeme prolazi, sve više stapa s okruženjem šumovitog brda. Više o projektu možete pročitati ovdje.
Smještena na povijesnoj cesti okruženoj starim farmama, kuća Veldhuis nastoji biti kontekstualno relevantan moderan dom s tradicionalnim referencama. Sam projekt je odradio studio LMNL, koji ističe tipičnu nizozemsku tipologiju staje, za koju su pak karakteristični zidovi od opeke s krovom od slame, a modificirana je kako bi odgovarala potrebama klijenta, odnosno višečlane obitelji.
Oblik Veldhuisa je arhetipska nizozemska seoska kuća, čija je visina i širina smanjena na stražnjem dijelu, omogućujući tri kata u prednjem dijelu kuće (spavaće sobe, radna soba i tavan) i jedan u stražnjem dijelu (dnevni boravak i blagovaonica). Kako bi se unijelo više svjetla u sredinu stambenih prostora, krov je izrezan i pomaknut prema van. Kuhinja je izvučena u vrt, dijeleći verandu koja okružuje kuću i omogućujući pogled na cijeli vrt. Stražnja fasada Veldhuisa je potpuno ostakljena, a pogled je uokviren gredicama trajnica i višestablastim drvećem koje privlači pogled na livadu s divljim cvijećem, ali i na polja iza nje.
Poseban značaj ovog objekta nalazi se u strukturi od unakrsno lameliranog drva, drvenoj vlaknastoj izolaciji i lokalnoj nizozemskoj slami, cijeli presjek je potpuno paropropusan, prvi takve vrste na svijetu. Složena masivna drvena konstrukcija prefabricirana je u Njemačkoj i postavljena na licu mjesta u samo 12 dana – koristeći 128m3 drva – ukupne kompenzacije CO2 od 80.000 kg.
Duž cijele kuće proteže se masivni zid od opeke, koji služi kao element za radijacijsko grijanje/hlađenje, ali i za kontrolu razine vlage u zatvorenom prostoru, dok su vanjske opeke, najmanjeg formata IJsselsteen, izrađene od lokalne gline u obližnjoj ciglani. Vrt (nekadašnje travnato polje) dizajniran je oko dvanaest novo zasađenih velikih zrelih stabala. Uključuje gredice trajnica, travnjak, mali vodeni element, voćnjak i livadu s divljim cvijećem. Više o projektu možete doznati ovdje.
The Brick House, odnosno Ciglena kuća, obiteljska je kuća u Perthu u Australiji koju je nedavno dovršio Studio Roam, lokalni arhitektonski studio. Nalazi se u predgrađu, na parceli na kojoj su vlasnici ranije godinama živjeli u kolibi. Arhitekti su dobili zadatak stvoriti novi dom, ali istovremeno ostaviti dovoljno mjesta i mogućnosti za eventualni novi objekt.
Zato su parcelu podijelili po dužini, postavivši tanku kuću od cigle na jednu polovicu, a vrt i garažu na drugu, uz mogućnost da se garaža lako rastavi i na tom mjestu napravi novi projekt; produženje ili novi objekt. Vanjski dio kuće obložen je crvenom ciglom, s tim da je gornja razina obrađena žbukom koja kao da curi te će se s vremenom sve više istrošiti. Opeka eksterijera provlači se i kroz unutrašnjost, gdje je završni sloj od bijele boje i nadopunjuje se s betonskim podovima, bijelo obojenim drvenim stropovima i ormarićima od šperploče. Cijeli projekt možete doznati ovdje.
Kalifornijski studio TW Ryan Architecture dovršio je kuću otpornu na požare na američkom zapadu koja ima vanjštinu od Corten čelika i koja se, zbog piramidalnih krovova koji aludiraju na planinski teren, zove Kuća s četiri krova. Nalazi se u zabačenom dijelu središnje Montane, a dizajnirana je za par koji je želio dom koji ne treba posebno održavati.
Teren na kojem je izgrađena iznimno je podložan vremenskim ekstremima; od dubokog snijega do visokih temperatura i rizika od šumskih požara. “Ključni cilj dizajnerskog tima bio je stvoriti robusnu kuću koja može izdržati vremenske uvjete koji se neprestano mijenjaju, a istovremeno imati finu vezu s krajolikom ovog jedinstvenog mjesta”, poručili su autori. Cijeli projekt možete pogledati ovdje.
Posljednji Hausov izbor projekata iz cijelog svijeta možete pogledati ovdje.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #arhitektura, #dizajn, #kuća, #projekti
POVEZANI ČLANCI