Projekti | 5 kolovoza, 2024
Ova zgrada izgrađena je od drva
Lumber 4 nalazi se u južnoj Norveškoj i označava ozbiljan uspjeh za građevinsku industriju
Autor: Haus
Projekti | 5 kolovoza, 2024
Lumber 4 nalazi se u južnoj Norveškoj i označava ozbiljan uspjeh za građevinsku industriju
Autor: Haus
‘Faza projektiranja traje malo duže kada se radi zgrada od drva, ali kada se krene, to je iznimno učinkovit i brz proces. U ovom slučaju bilo je potrebno šest tjedana da se podigne cijela šesterokatnica. Da su bili čelik i beton, vjerojatno bi trajalo četiri mjeseca’
Oslotre, norveški ured specijaliziran za drvene konstrukcije, upravo je nagrađen popularnom Architizerovom nagradom ‘A+Awards’, za “najbolju srednje veliku poslovnu zgradu godine”.
Zbilja, Lumber 4 je impresivna; radi se o jednoj od rijetkih poslovnih zgrada u svijetu izgrađenih gotovo posve od masivnog drva i prva takva u južnoj Norveškoj.
Nalazi se u obalnom gradu Kristiansandu, čiji je donji, stari dio grada ‘Posebyen’ pretrpio golemi požar 1892. godine. Usprkos tome, brojne građevine ostale su netaknute, zahvaljujući tradicionalnoj drvenoj konstrukciji koja se sada masovno vraća.
Lumber 4 je šesterokatnica bruto površine 3106 m2, zamišljena kao komercijalna i poslovna zgrada. U prizemlju su maloprodajni prostori, a ostali katovi namijenjeni su uredima koje su redom popunile ‘green tech’ kompanije.
Prije nego što su Oslotre angažirani na ovom projektu, klijenti (kompanija Skeie Eiendom) su već imali nacrt za zgradu od čelika i betona, ali vidjeli su članak o ovom uredu i čudima koja rade od drva. “Pitali su su nas možemo li projektirati drvenu zgradu na istom mjestu, ali da ne košta više od prve opcije. Polazna točka bila je da mora biti u skladu s osnovnim zahtjevima norveškog građevinskog standarda”, opisali su iz Oslotrea početak suradnje.
Nosiva konstrukcija Lumber 4 sastoji se od dvostrukih greda i stupova od lijepljenog lameliranog drva. Stupovi se spuštaju sve do donjeg kata, gdje dijagonalne grede pomažu apsorbirati sile. “Hibridni podni sustav sastoji se od dvije trećine CLT-a i jedne trećine betona. Beton preuzima tlačne sile, a drvo se nosi s rastezanjem. To je izvrsno, isplativo rješenje koje zadovoljava protupožarne i akustične standarde i daje vam najbolje od oba materijala”, objašnjavaju.
Ipak, ističu da radije koriste samo drvo gdje god i kad god je to moguće. “U ovom slučaju morali smo voditi računa o parkiralištu ispod zgrade. A s tako velikim rasponom, bilo je učinkovitije koristiti hibridni pod nego samo drvo.« Dizalo i stubište koje zgrada dijeli sa susjednom također su od čelika i betona. “Da već nisu postojali, napravili bismo ih od masivne građe – to ćemo učiniti sa sljedećom građevinom koju izgradimo u okolici. Ali budući da su nam u ovom slučaju ruke bile vezane, koristili smo dizalo i stubište da pomognemo u stabilizaciji zgrade”, objašnjavaju.
Objekt je sada pokazao da je moguće izgraditi konkurentne drvene zgrade u usporedbi s betonskim i čeličnim konstrukcijama istog tehničkog standarda. “Zgrada je projektirana i izgrađena u 12 mjeseci, a postigli smo 53-postotno smanjenje emisija stakleničkih plinova, u odnosu na gradnju klasične zgrade”, poručuju arhitekti koji su projekt dovršili prošle godine.
Glavni arhitekt Jørgen Tycho objasnio je razliku u vremenu u odnosu na standardnu gradnju: “Faza projektiranja traje malo duže kada se radi u drvu, ali kada se krene, to je iznimno učinkovit i brz proces. U ovom slučaju bilo je potrebno šest tjedana da se podigne cijela šesterokatnica. Da su bili čelik i beton, vjerojatno bi trajalo četiri mjeseca”, rekao je.
Drvo je, dakle, glavni element i, napominju arhitekti, pruža bolju zvučnu izolaciju i veću otpornost na požar. Konkretno, zgrada je izgrađena od masivne drvene konstrukcije, sa stupovima i gredama, kao što smo već spomenuli, od lijepljenog lameliranog drva, dok su podovi “konstruirani korištenjem kompozitne strukture od CLT-a (križno lamelirano drvo) i betona, stvarajući tanak i učinkovit podni sustav koji se rasteže na velike daljine”, opisuju iz Oslotrea.
Dodaju i da “drveni elementi i u interijeru zauzimaju istaknuto mjesto, dajući prostoru osjećaj topline zimi i svježine ljeti”, dok je fasada složena od prefabriciranih zakrivljenih drvenih elemenata od borovine, tretiranih zelenom bojom. Strehe iznad krivina su ravne, čime dolazi do igre svjetla i sjene. Tijekom vremena, boja će se istrošiti, što će dovesti do nove promjene fasade; sa svjetlijim i tamnijim krivinama, opisuju.
Izolacija je u cijelosti od drvenih vlakana, dok se obloga sastoji od vatrostalne borovine. Sve su nosive konstrukcije vidljive, a vanjski zidovi obloženi su bijelo pigmentiranim pločama smreke. Akustični paneli od drvene vune iskorišteni su u uslužnim dijelovima zgrade i sobama za sastanke. Veliki prozori od poda do stropa otvaraju pogled i pružaju mnoštvo prirodnog svjetla, dok je između treće i četvrte etaže izveden atrij s unutarnjim stubištem od masivnog drva.
Inače, na projektu su u cijelosti radili stručnjaci iz konzultantskog ureda Oslotre; oni su arhitekti čitavog projekta i interijera te inženjeri cijele drvene konstrukcije.
“Osvajanje nagrade za najbolju svjetsku poslovnu zgradu srednje visine s našim potpuno drvenim Lumber 4 projektom označava transformativni pomak u građevinskoj industriji”, rekao je u međuvremenu Jørgen Tycho, kreativni direktor Oslotrea. “Napredujemo prema održivijoj, kružnoj i biološki utemeljenoj arhitekturi, viziji koju Oslotre zagovara gotovo 15 godina. Neizmjerno je zadovoljstvo vidjeti da su naši napori prepoznati”, dodao je.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #arhitektura, #drvena gradnja, #drvo, #gradnja drvom, #kuća od drva, #Lumber 4, #Oslotre, #zgrada od drva
POVEZANI ČLANCI