Projekti | 2 kolovoza, 2024
Projekti koji su nam se svidjeli ovaj tjedan
Kratki pregled recentnih projekata iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali
Autor: Haus
Projekti | 2 kolovoza, 2024
Kratki pregled recentnih projekata iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali
Autor: Haus
Teško se u današnjem moru informacija probiti i selektirati ono što vam se zbilja sviđa. Svega je puno, kanali informiranja su prebrzi, stalno aktivni, na trenutke zaglušujući.
Zato ovo u nastavku nije Hausov izbor top 10 ili bilo što slično, tek zanimljivi projekti iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali ovaj tjedan i odlučili ih podijeliti s vama. To je to. Uživajte.
Tajlandski ured Idin Architects projektirao je Harudot, jedinstveni kafić u primorskom gradu Chonburi u Tajlandu, izgrađen oko dva stabla baobaba. Investitor je tajlandski brend speciality kave Nana Coffee Roasters i tvrtka koja prodaje egzotične biljke.
“Ime ‘Haru’ na japanskom znači ‘proljeće’, što se odnosi na novi početak i rast, dok ‘dot’ (točka) simbolizira početnu točku”, opisuju arhitekti. Harudot je zamišljen kao spoj arhitekture i prirode, a osim baobaba ima i stablo masline. Stabla baobaba središnja su točka dvaju poluotvorenih dvorišta, a dio objekta je “razmaknut” kako bi se omogućio njihov rast.
Ove praznine stvaraju zakrivljene oblike i samim time dinamičnu arhitekturu. “Praznine omogućuju kiši i sunčevoj svjetlosti da uđu u poluotvoreni teren, održavajući vezu s prirodom unatoč zatvorenim zidovima,” opisuju iz ureda. Cijeli projekt možete proučiti ovdje.
Osnovana 2014., Semillas je peruanska neprofitna organizacija koja razvija arhitektonske projekte diljem zemlje na način da u njihovom stvaranju aktivno sudjeluju i oni koji će ih koristiti – najčešće djeca, roditelji i učitelji – te lokalni izvođači i institucije. Jedan od posljednjih primjera je ‘Laboratorij za tehnologiju i okoliš Mencoriari’; obrazovni i društveni projekt za domorodačku zajednicu Mencoriari u ruralnom području okruga Pangoa (pokrajina Satipo), u središnjoj džungli Perua. Tamo je stvoren svestran obrazovni prostor kao alternativa tradicionalnoj učionici, a kroz koji se nastoji očuvati znanje i mudrost predaka ove zajednice o džungli i njezinim biljkama.
Projekt je dio proširenja srednje škole u Mencoriariju. Razvijen je u suradnji s učenicima, obiteljima i učiteljima, uz korištenje niza ‘dijagnostičkih radionica’ kako bi se bolje shvatile njihove potrebe. “Korisnici i protagonisti projekta su 58 učenika i 67 obitelji iz zajednice u kojoj se objekt nalazi, kao i tri susjedne zajednice,” objašnjavaju iz Semillasa. Laboratorij za tehnologiju i okoliš Mencoriari uključuje učionicu/sušionicu za sušenje i bilježenje ljekovitog bilja te ‘otvorenu učionicu’ u kojoj studenti mogu učiti o prirodnoj medicini, poljoprivredi i šumarstvu.
Zgrada se otvara prema ostatku škole i nudi vizualnu vezu s prašumom. Objekt je drvena konstrukcija s betonskim temeljima i transparentnim polipropilenskim zidovima i krovom te, djelomično, opekom od gline. Otvorena učionica je s jedne strane okrenuta prema glavnoj školi čime je stvoren ‘natkriveni trg’ s klupama koji također pruža prostor za susrete i učenje. Učionica/laboratorij za sušenje je na drugoj strani zgrade te ima velika vrata koja se mogu otvoriti kako bi se povećala ventilacija. “Postoji veliki cementni sudoper s radnim stolom koji sadrži sustav za sakupljanje kišnice s krova, za zalijevanje i pranje biljaka,” objašnjavaju Semillas. Cijeli projekt možete proučiti ovdje.
U suradnji s njemačkim HS-Architekten, međunarodni ured MVRDV transformirao je ostarjelu poslovnu zgradu iz 1990-ih u uzbudljiv, pozivajući objekt naziva Haus 1. Smještena u Berlinu, nekadašnjem filmskom kampusu poznatom kao BUFA (Berliner Union Film Ateliers), zgrada je sada postala ulaz u današnji Atelier Gardens, kampus koji više nije namijenjen samo filmašima već “aktivistima, društvenim poduzetnicima, umjetnicima, odvjetnicima za ljudska prava, edukatorima, uzgajivačima…”.
Izvorno izgrađena 1997., poslovna zgrada nekad je vrlo malo pridonosila cjelokupnom karakteru terena, da bi danas postala simbol njegove transformacije. Najočitiji znak ove promjene je boja zgrade. “Nekada jednostavno bijela zgrada sada je posvuda sunčano žuta, privlačeći pažnju izbliza i izdaleka”, navode arhitekti. Posjetitelje na središnjem trgu Atelier Gardensa dočekuje cik-cak žuto stubište koje vodi na krov zgrade.
“S krova se može vidjeti cijeli horizont urbanog krajolika Berlina” ističu arhitekti. Na krovu je zgrada proširena drvenim paviljonom od unakrsno laminiranih montažnih modula, s materijalima na biološkoj osnovi, poput glinenog stropa. Priču zaokružuje ‘živi krov’ od autohtonih biljaka koji sada služi i za skupljanje kišnice.
Zeleni okoliš, nova krovna izolacija i sjenila za sunce koja su postavljena na dvije staklene fasade zgrade smanjuju utjecaj topline ljeti, poboljšavajući otpornost zgrade na klimatske promjene. Haus 1 sada je prilagodljiv prostor za rad i sastanke koji se proteže kroz četiri kata, a na kojima se nalaze i sjedište Atelier Gardensa te kafić. Cijeli projekt možete proučiti ovdje.
Kanadski studio Atelier L’Abri stoji iza objekta Territoire Charlevoix; “jedinstvenog koncepta kampiranja smještenog u kanadsku divljinu, u golemo šumsko područje u unutrašnjosti između krajeva La Malbaie i Baie-Saint-Paul. Kamp se sastoji od niza minimalističkih i jednostavnih, ali različitih struktura.
Razni moduli uključuju skloništa za kampiranje, platforme za promatranje sa zajedničkim kuhinjama i centar za posjetitelje. Pet skloništa su mali, samostalni objekti koji nude “intimni susret s prirodom u potpunoj udobnosti, kako ljeti tako i zimi… Smještene na vitkim nogama, male se kabine stapaju s divljim krajolikom uz minimalan utjecaj na tlo. Nedostatkom tradicionalnih temelja izbjeglo se korištenje teških strojeva, neprikladnih za izolirani i divlji okoliš…”, navode arhitekti.
Volumen skloništa ističe se krovom s jednom kosinom, koji prati prirodnu topografiju mjesta. Veliko stakleno okno proteže se cijelom širinom unutarnjeg prostora i lagano se naginje prema dolinama ispod, stvarajući dubok pogled na teritorij. Kolibe su s jedne strane okrenute prema izlasku sunca, a s druge prema zalasku. Cijeli projekt možete proučiti ovdje.
Iranski otok Hormuz, smješten u jugoistočnom dijelu Perzijskog zaljeva, nekad je bio slavna povijesna luka koja kontrolira otpremu nafte s Bliskog istoka. Mještani nadrealno šarenog otoka danas se bore s egzistencijom, zbog čega se mnogi od njih uključuju u ilegalne aktivnosti.
‘Presence in Hormuz’ niz je urbanističkih projekata polujavne institucije koja je angažirala ZAV arhitekte kako bi osnažila lokalnu otočku zajednicu i okrenula ih, između ostalog, turizmu. Jedan od projekata je višenamjenska kulturna rezidencija nazvana Majara rezidencija (što znači avantura), a koja povezuje živote lokalnog stanovništva i posjetitelja, kako kulturno tako i ekonomski. Projekt je mnoštvo malih kupola izgrađenih tehnikom Superadobe, koju je razvio čuveni iransko-američki arhitekt Nader Khalili, a koja koristi glinu i pijesak nabijene u vrećama. Kupole su, inače, popularne strukture u regiji, a u ovom slučaju čine beskonačan niz raznobojnih objekata koji oblikuju duginu topografiju otoka Hormuz. Cijeli projekt možete proučiti ovdje.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #arhitektura, #dizajn, #kuća, #novi projekt, #projekti, #projekti koji su nam se svidjeli, #uređenje
POVEZANI ČLANCI