Projekti | 3 listopada, 2024

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom

Tuckey Design Studio otkrivaju detalje i izazove jedinstvene obnove u Devonu

Autor: Haus

Prenamjena ovog svetišta u obiteljski dom nije samo arhitektonski pothvat, već i svojevrsna metafora za šire društvene promjene. Glavni brod, nekoć ispunjen redovima klupa i molitvenim pjesmama, sada je prostran dnevni boravak od 80 četvornih metara.

U srcu zapadnog Devona, nekoć domu keltskog plemena Dumnonaca (ime za koje se smatra da znači ‘stanovnici dubokih dolina’) koje je naseljavalo britanski poluotok u vrijeme rimske invazije, a danas područje koje je 1954. godine proglašeno područjem izvanredne prirodne ljepote, stoji Stara kapela – svjedok vremena i promjena koje su oblikovale ovu regiju. 

Ova građevina, podignuta 1905. godine, u doba kada je Devon prolazio kroz značajne društvene i ekonomske promjene uzrokovane industrijskom revolucijom, danas stoji kao simbol dobrog primjera adaptacije i održivosti u 21. stoljeću.

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Kapelica je danas obiteljski dom Foto: James Brittain

Zapadni Devon, iako s niskom gustoćom naseljenosti za britanske standarde, poznat po svojim bujnim zelenim dolinama i dramatičnim obalama, bio je kroz povijest dom poljoprivrednicima, ribarima i rudarima. Početkom 20. stoljeća, kada je kapela izgrađena, ova je regija doživljavala postupni pad tradicionalnih industrija; mnoge obitelji napuštale su ruralna područja u potrazi za poslom u gradovima, ostavljajući za sobom zajednice koje su se borile za opstanak. U tom kontekstu, kapela nije bila samo mjesto bogoslužja, već i središte zajednice – mjesto okupljanja, utjehe i nade.

Foto: James Brittain

S idejom da prenamijeni već nekoliko puta prije preuređivanu kapelu, klijent je kontaktirao Tuckey Design Studio, kako bi je pretvorili u niz prostranih životnih prostora koji bi služili kao njihov stalni obiteljski dom.

Stara kapela nalazi se na parceli površine 520 m2. Prvi put pretvorena je u stan 70-ih godina prošlog stoljeća, a novim se projektom nastojalo ukloniti niz nespretnih intervencija 90-ih godina, većina kojih nema povijesnu ili arhitektonsku vrijednost.

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain
Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain
Foto: James Brittain

Peć na drva kao centralno mjesto druženja

Započevši taj proces struganjem površinskog sloja boje i gipsanih ploča, arhitekti su ovaj put htjeli otkriti originalni karakter kapele i stvoriti prikladniji i karakterističniji obiteljski dom. Tako su osigurali prostor za četiri spavaće sobe i kupaonicu, omogućujući fluidniji protok između dnevnih prostora na prvom katu i spavaćih soba u prizemlju, dok je veliki otvoreni plan kapele na katu osmišljen kako bi ugostio dnevni boravak, blagovaonicu i kuhinju gdje se može okupiti cijela obitelj.

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain

“Ideja je bila iskoristiti i obnoviti ono što je zgrada nudila, umjesto rušenja ili temeljitih izmjena. Rezultat je zgrada koja je savršeno opremljena za svoju novu stambenu namjenu, istodobno samouvjereno različita i ponosna na svoju povijesnu uporabu”, objašnjavaju arhitekti koji su s Hausom podijelili detalje projekta, ne skrivajući zadovoljstvo da im je senzibilitet bio vrlo usklađen s klijentovim.

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain
Foto: James Brittain

Prenamjena ovog svetišta u obiteljski dom nije samo arhitektonski pothvat, već i svojevrsna metafora za šire društvene promjene. Glavni brod, nekoć ispunjen redovima klupa i molitvenim pjesmama, sada je prostran dnevni boravak od 80 četvornih metara. Centralna peć na drva, oko koje se vrti život u ovom domu, podsjetnik je na važnost zajedništva i topline doma, dok vitki lučni prozori danas uokviruju spektakularnu obalnu topografiju, pružaju pogled na krajolik koji se proteže kilometrima u daljinu.

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain

Obilje prirodnog svjetla

Kapela je okružena drugim zgradama i patila je od minimalne prirodne svjetlosti prikladne za dom. Stoga je Tuckey Design Studio novim projektom, kako objašnjavaju, otvorio zgradu s dvije strane. “Dodali smo dodatne prozore, dvorište i suptilno ostakljeno prizemno proširenje.”, pa nastavljaju poentirajući: “Ovi čimbenici doprinose tome da su sve prostorije prirodno osvijetljene i poprečno ventilirane.” 

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain
Foto: James Brittain

Postojeća shema osigurava budućnost zgrade u novom ruhu doma, s otvorenom konfiguracijom i višenamjenskim sobama koje se prilagođavaju potrebama obiteljskog života. Ostaci prošlosti (podne daske, prozori, kameni zabati) podsjećaju na ono što je bilo prije i upareni su sa suvremenim motivima.

Stara kapelica pretvorena u obiteljski dom
Foto: James Brittain

Posebno je fascinantna prenamjena kripte u prostrane spavaće sobe okrenute prema jugu. U vrijeme izgradnje kapele, kripta je možda služila kao mjesto posljednjeg počinka za ugledne članove zajednice. Danas, ovi prostori slave život i svakodnevicu, s pogledom na vrt koji simbolizira obnovu i rast.

Iznimna energetska učinkovitost nakon obnove

Impresivno je i kako je ocjena certifikata energetske učinkovitosti (EPC) porasla s F na B(A) nakon obnove. Operativna energetska učinkovitost u prvoj godini nakon završetka iznosila je 12.913,02 kWh, što je značajno smanjenje u odnosu na prosječnu potrošnju energije za kuće slične veličine u Engleskoj.

Foto: James Brittain

Arhitekti nam postojeću zgradu prije obnove opisuju kao “neizoliranu ljusku”, otvoreno kritični prema prijašnjim intervencijama ističu da je objekt bio nasumično preinačen u neskladan i neosjetljiv niz životnih prostora s propustima u izolaciji i toplinskim mostovima. “Naša dizajnerska namjera bila je ujediniti unutarnje karaktere uz suvremeno proširenje kako bismo značajno poboljšali toplinsku ovojnicu”, zaključuju.

Strategija izolacije uključivala je stropove i podove s maksimalnom prirodnom, prozračnom i ugljično negativnom Rockwool izolacijom. Dodatno su primijenjene izolirane gipsane ploče.

Foto: James Brittain
Foto: James Brittain

Energija se dobiva putem dizalice topline i solarnih panela na južnoj strani krova. Podno grijanje postavljeno je u prizemlju, a radijatori su postavljeni na prvom katu. Ova nova toplinska ovojnica zadržava toplinu, a dvostruko ostakljenje daje zgradi svjež pogled na ruralni kontekst.

Utjelovljena energija

Strategija utjelovljene energije bila je ponovno iskoristiti što je moguće više postojeće izgrađene strukture, bez iznošenja materijala s gradilišta tijekom gradnje. Uklonjeni materijali su ponovno iskorišteni, s podnim daskama bogatima patinom koje su ponovno postavljene, a vapnena žbuka je zakrpana i prerađena. Implementirana paleta ‘novih’ materijala potječe iz lokalnog skladišta za reciklažu – kuhinjska radna ploča, rolete, popločano stubište, stropne drvene daske, prizemna stolarija. Kišnica se reciklira i skuplja u spremnike za uporabu na licu mjesta.

Foto: James Brittain

Ova transformacija nije samo priča o jednoj kapeli, mjestu duhovnog okupljanja do suvremenog, energetski učinkovitog doma, ona nastavlja igrati ključnu ulogu u životu regije. Podsjetnik da, iako se vremena mijenjaju, temeljne vrijednosti zajedništva, poštovanja prema prirodi i inovativnosti očito ostaju u srži identiteta Devona.

Prvi kat
Prizemlje

Ovdje možete pogledati jedan skromniji domaći, ali jednako uspješan primjer renovacije