Projekti | 22 srpnja, 2024

Projekti koji nam se sviđaju ovaj tjedan

Kratki pregled recentnih projekata iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali

Autor: Haus

Teško se u današnjem moru informacija probiti i selektirati ono što vam se zbilja sviđa. Svega je puno, kanali informiranja su prebrzi, stalno aktivni, na trenutke zaglušujući. 

Zato ovo u nastavku nije Hausov izbor top 10 ili bilo što slično, tek zanimljivi projekti iz cijeloga svijeta na koje smo nabasali ovaj tjedan i odlučili ih podijeliti s vama. To je to. Uživajte.


1. Nova zgrada iza neobaroknog pročelja

Švicarski arhitektonski studio Herzog & de Meuron nedavno je dovršio Kornmarktplatz, lučnu strukturu koja se proteže iza neobaroknog pročelja u austrijskom gradu Bregenz, a sastoji se od stana i hotela. Smještena na trgu u blizini Bodenskog jezera, osam metara široka zgrada nalazi se na mjestu gdje je nekad stajala zgrada iz 17. stoljeća, a koja je gotovo posve uništena u požaru. Zgrada je kroz povijest više puta mijenjana, ovisno o namjeni, a sadašnje sačuvano i obnovljeno neobarokno pročelje potječe iz razdoblja kada se koristila kao banka početkom 20. stoljeća.

Nova zgrada ima bačvasti zasvođeni krov omotan bijelim metalom, koji se uzdiže iznad povijesnog pročelja stare zgrade, što je bio jedini element koji su arhitekti uspjeli sačuvati. “Zidovi i lučni krov jednolično su obloženi, tvoreći bijelu metalnu oblogu, koja je bojom usklađena s postojećom fasadom u svijetlo plavoj boji s bijelim ornamentima”, opisuju iz studija.

Kroz prizemlje i prva dva kata proteže se hotel, na posljednja dva nalazi se stan. Stan je projektiran tako da je s jedne strane dnevni boravak koji gleda na trg i Bodensko jezero, s druge kuhinja i blagovaonica s terasom i pogledom na planinu Pfänder. Stubište u dnevnom boravku vodi na krovnu terasu iznad, s koje se pruža pogled na okolicu kroz kružni otvor u krovu. Tri spavaće sobe, ured, kupaonica i parna soba smještene se na donjoj etaži stana.

U prizemlju Kornmarktplatza nalazi se predvorje hotela i sala za sastanke koji se mogu odvojiti pomičnim pregradnim zidovima ili ostaviti otvorenog plana kako bi se kroz dubinu zgrade sačuvao pogled na vrt. Hotelske sobe nalaze se na prvom i drugom katu, a neke imaju balkone iza fasade postojeće zgrade.

2. Paukoliko predvorje zdravstvenog centra

Arhitektonski studio MIAS zamišljao je velikog pauka kad je projektirao ovu drvenu strukturu, odnosno predvorje terapeutskog zdravstvenog centra u brdima Katalonije. Smješten u gradu Arenys de Munt, paviljon plavozelene boje zamišljen je kao “fleksibilan i domaći prostor u kojem se mogu sastajati članovi obitelji, pacijenti i liječnici”. Predvorje je naručeno za Can Zariquiey, zdravstvenu ustanovu specijaliziranu za mentalno zdravlje i psihijatrijsku skrb. To je posljednji u nizu dodataka koje je studio stvorio za centar, uz postojeće povijesne i suvremene zgrade raspoređene oko središnjeg dvorišta.

“Za mene je bila važna ideja optimizma; stvoriti prostor koji pomaže vidjeti stvari drugačije, daleko od tipičnog bolničkog prostora”, rekao je za Dezeen osnivač MIAS-a Josep Miàs koji se oblikom objekta referira na čuvenu paukoliku skulpturu Maman francuske umjetnice Louise Bourgeois.

“U mom pristupu radu uvijek postoji skriveni narativ koji pridonosi ukupnoj priči i, iz nekog razloga, često daje prostorno ili čak konstrukcijsko rješenje koje nije odmah vidljivo… Dobro se osjećam kada vidim nekoga kako se smiješi kada otkriva skrivenog pauka. Osmijeh je tako neophodan na takvim mjestima”, dodao je Miàs.

3. Pomoćna kućica na temeljima garaže

Međunarodni studio Mork-Ulnes Architects, koji ima urede u San Franciscu i Oslu, stoji iza ove mini kuće od 38 m2 u planinama okruga Marin u Kaliforniji. Dovršena u proljeće 2023., Crest Guesthouse izgrađena je na starim temeljima nekadašnje garaže. “Oštra zakošena linija krova zrcali nagib parcele”, opisuju iz studija. Kuća balansira na strmoj padini te joj se sa sjeverne strane prilaz proteže do primarne rezidencije, dok je s istočne iskorištena izdužena drvena paluba kako bi se udvostručila korisna površina i iskoristila blaga kalifornijska klima.

Nastambica je obložena svjetlosivim pločama od vlaknastog cementa, a svjetlost joj ulazi kroz klizna staklena vrata koja se protežu od poda do stropa te male prozore na galeriji. Iako se trenutno koristi kao privremena rezidencija dok se glavna kuća renovira, pomoćna kućica je zamišljena kao mali pansion i jedinica za iznajmljivanje.

Unutrašnjost je obložena šperpločom od duglazije, sklopivi krevet moguće je sakriti u zid tijekom dana, dok se kuhinjski otok na kotačićima može odgurati gdje je potreban. Kompaktna kuhinja proteže se duž zapadnog zida, a mali prostor za sjedenje smješten je u nišu uokvirenu ormarima. Na galeriji, kojoj se može pristupiti uskim ljestvama zavučenim iza kuhinjskog zida te vanjskim stepeništem, mali je kutak za čitanje koji se može koristiti i kao privremeni prostor za spavanje. Više o projektu možete proučiti ovdje.

4. Putujući muzej u prenamijenjenom kamionu

Francuski biro Hérault Arnod Architectures predstavio je projekt muzejskog kamiona napravljenog po nalogu organizacije MUMO i Centra Pompidou, uz pomoć poznatog umjetnika Krijna de Koninga. Rezultat je višenamjenski kamion koji umjetnička djela približava različitim mjestima i ljudima. Muzejski kamion putovat će Francuskom i inozemstvom kako bi došao do najrazličitije publike, posebno one koja nije navikla posjećivati ​​muzeje.

Naime, studija francuskog Ministarstva kulture pokazuje da, osim općeg pada posjećenosti tamošnjim muzejima, mnogi koji žive u ruralnim područjima gotovo nikad ne posjete izložbu. Ovaj kamion posebno je osmišljen za njih – djecu i odrasle koji nisu navikli prolaziti kroz vrata kulturnih institucija. “Dolazak kamiona na seoske trgove, parkirališta, parkove i druge javne prostore dočekan je s fanfarama, ideja je evocirati sajmišnu arhitekturu na kotačima”, poručuju iz ureda.

Parkiranjem kamiona izlaze bočne stranice, s nekoliko ploča koje se rasklapaju vodoravno i okomito kako bi oblikovale prednji trijem, nakon čega se postavlja stubište. Osnovni volumen vozila se transformira i otvara, nudeći otvoren i ugodan prostor na prijelazu između interijera i eksterijera. Muzej se pritom sastoji od tri prostora: lođe, izložbene sobe i niše. Unutrašnji prostor prostire se na 43 kvadrata, dok otvorena lođa ima 15 kvadrata.