Vijesti | 24 srpnja, 2024
Odabrano idejno rješenje; ovako bi trebao izgledati Centar znanosti u Čakovcu
Pobjednički rad potpisuje ured njiric+ arhitekti, naručitelj je Međimurska županija
Autor: Haus
Vijesti | 24 srpnja, 2024
Pobjednički rad potpisuje ured njiric+ arhitekti, naručitelj je Međimurska županija
Autor: Haus
Odabrano je idejno rješenje za Centar znanosti u Čakovcu, autora njiric+ arhitekti. Pobjednički rad potpisuju Hrvoje Njirić, Antonio Božić Kudrić, Anamaria Dujić, Iskra Filipović i Irma Šmuc.
Njihov Centar sadrži sklop edukativnih laboratorija, urede, izložbenu dvoranu, zračni tunel, bistro, dječji kat s planetarijem i teleskopskom kupolom, atrij te brojne druge sadržaje.
“Visoka fleksibilnost interijera omogućena je izborom adekvatnih konstrukcijskih metoda i materijala. To se posebno odnosi na sklop pet edukativnih laboratorija i na veliki izložbeni prostor čiji se kapacitet po potrebi može znatno povećati umetanjem međukata veličine cca 400-500 m2”, opisuju nagrađeni arhitekti u svom projektu.
Pročelje će, navode, biti jednostavno, funkcionalno i ekonomično. “Fasade su koncipirane kao kombinacija vertikalne i kose stijene, izvedene kao standardna ventilirana fasada sa završnim zaštitnim slojem od impregniranih crnogoričnih dasaka na razmaku. Drvena površina je zaštićena fungicidnim i hidrofobnim premazima u crnom tonu. Dvostrešni kosi krovovi su vizualno obrađeni na isti način…
Oplošje cijele kuće je jednako tretirano kako se bi se postigao dojam kontinuiteta plohe i cjelovitog volumena… Volumen zračnog tunela izlazi izvan konture kontinuiranih kosih krovova i ostakljen je jednostrukim kaljenim staklom radi percepcije atraktivnog strojarskog postrojenja, s LED rasterom na mrežici iza stakla, kako bi se ploha tornja mogla koristiti kao billboard. Volumen uredskog dijela je također koncipiran kao ventilirana fasada sa završnim slojem od svjetlo emajliranog stakla, kako bi se ostvarila usklađenost sa staklenim tornjem zračnog tunela”, opisuju između ostalog Njirić i suradnici te poručuju: “CZČ želi biti kuća za Međimurje”. Njihov projekt možete detaljnije proučiti ovdje.
Inače, natječaj je raspisan u travnju, a naručitelj je Međimurska županija koja je u srijedu objavila vijest o odabranim radovima. Pristiglo je 27 radova, od kojih je 26 uzeto u daljnje razmatranje. Osim prve nagrade, koja autorima nosi 18.000 eura, dodijeljeno ih je još šest:
Hrvoje Arbanas, Mario Kralj, Dora Lončarić, Mario Peko, Luka Šen, Martin Mertz iz ureda Nekoliko te Marko Gusić osvojili su drugu nagradu, a njihov projekt možete razgledati ovdje. Janko Jelić i Matija Cepanec sa suradnicom Veronikom Pomper dobili su treću nagradu (plakat), a četvrtu AO16, odnosno Gorana Stipeč Brlić, Damian Sobol Turina i Karla Ritoša sa suradnicima (plakat).
Petu nagradu osvojili su Ana Krstulović, Anita Karaman i Dora Komenda sa suradnikom Mirkom Menegelom (plakat), šestu tim SKROZ-a, odnosno Margita Grubiša, Marin Jelčić, Daniela Škarica, Ivana Žalac, Dorotea Klinčić, Ines Orešković, Marija Matić, Miljenko Lovre Trutina i Goran Vuković (plakat), a sedmu AG PLANUM, odnosno Marko Cvjetko, Miron Hržina, Ivica Keršić i Elena Tikvić (plakat). Dodijeljeno je i posebno priznanje autorima: Katja Stubnya, Marija Akulina Čović, Ivana Mimica i Mislav Bauk (plakat).
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #Centar znanosti Čakovec, #CZČ, #Hrvoje Njirić, #idejno rješenje, #njiric+ arhitekti
POVEZANI ČLANCI