Projekti | 28 svibnja, 2024
Pogled u vilu usred džungle
Vila Atelier dio je jedinstvenog resorta u Kostariki, okružena tropskom vegetacijom, stvorena kroz čelik, drvo i aluminij
Autor: Haus
Projekti | 28 svibnja, 2024
Vila Atelier dio je jedinstvenog resorta u Kostariki, okružena tropskom vegetacijom, stvorena kroz čelik, drvo i aluminij
Autor: Haus
Pozicioniran uz strmu padinu, 26 metara dug prizmatični objekt kao da lebdi nad bujnom tropskom vegetacijom, dok pogled puca na ocean i beskrajne brežuljke
U Kostariki, na dva hektara velikoj parceli koja se nalazi u mjestašcu Bahia Ballena, usred džungle, smjestio se jedinstveni Art Villas – resort koncipiran kroz četiri objekta, glavnu vilu, dvije za goste i multifunkcionalni paviljon. I dok je svaki objekt mala senzacija za sebe, danas ćemo se ipak posvetiti Atelier Villi; centralnoj privatnoj rezidenciji investitora i njegove obitelji.
Koncept cijelog resorta potpisuje češki arhitektonski studio Formafatal, koji je, kako kažu, “želju klijenta za mjestom u kojem se čovjek stapa s prirodom pretočio u stvarnost inspiriravši se atmosferom i šarenilom Srednje i Južne Amerike”.
Pozicioniran uz strmu padinu, 26 metara dug prizmatični objekt kao da lebdi nad bujnom tropskom vegetacijom, dok pogled iz unutrašnjosti puca na ocean i beskrajne zelene brežuljke.
Otvori su pritom pažljivo raspoređeni pa ih tako na stražnjem zidu kuće ni nema. Isti je, naime, okrenut prema prilaznoj cesti i susjednim vilama, pa izostanak prozora jamči – privatnost.
Ključni cilj arhitekata bio je kroz vilu “izbrisati granice između unutarnjeg i vanjskog prostora” te istaknuti konstrukcijsku jednostavnost i čiste linije objekta.
Osnovu konstrukcije čini čelični okvir dimenzija 4×4 metra, a fasada diskretnih boja, u kombinaciji sa zelenim krovom, omogućuje da se vilu uspješno integrira u okoliš.
Dio vile okrenut prema oceanu i džungli obložen je golemim aluminijskim perforiranim panelima koji se ne zagrijavaju na suncu i otporni su na koroziju, a kada se podignu služe kao nadstrešnice. Ideja je da različiti uzorci perforacija na panelima “stvaraju uzbudljivu igru svjetla i sjene unutar prostora”, poručuju arhitekti.
Stražnji zid obložen je pougljenim drvenim oblogama tretiranim kroz Shou Sugi Ban, tradicionalnu japansku tehniku pougljenjivanja površine drva vatrom, što radi postizanja specifične tamne boje, što zbog njegove zaštite i dugotrajnosti.
Unutrašnjost vile ispunjavaju topli, zemljani tonovi prirodnih materijala, dok je većina namještaja izrađena po mjeri i to uz pomoć lokalnih obrtnika. Materijali korišteni kroz vilu su tikovina (za namještaj izrađen po mjeri i fasadu), brazilski orah (namještaj po mjeri), čelik (konstrukcija, namještaj po mjeri), aluminij (za panele na fasadi), beton (podovi i stropovi), cementni estrih (zidovi i namještaj po mjeri), ručno izrađene cementne pločice (dekorativni elementi)…
Osim objektu, golema pažnja posvećena je okolišu, pa tako krajobraznu arhitekturu potpisuje još jedan češki studio – Flera.
“Cjelokupni vegetacijski koncept bio je dosta specifičan jer se parcela nalazi na vrlo strmoj padini. Trudili smo se maksimalno iskoristiti prostor, otvoriti vrt i stvoriti različite terase. Uklopili smo i dugački šareni tobogan koji zabavlja i djecu i odrasle. U odabiru biljaka prednost smo dali lokalnom neinvazivnom zelenilu, posebno birajući jestive biljke iz lokalnog područja”, opisali su iz Flere, otkrivši da su na parceli posadili nekoliko autohtonih Guanacaste stabala (Enterolobium cyclocarpum), banana, kokosovih palmi, stabala manga, papaju, guavu…
Inače, iako su Formafatal glavni arhitekti cijelog resorta i autori glavne Ville Atelier, pa su tako svakoj vili odredili konačnu formu, uskladili sve interijere i cijeli resort u jedinstveni, integrirani kompleks, druge dvije vile, one za goste, i paviljon potpisuju drugi arhitekti.
Tako su betonsku Art vilu stvorili arhitekti studija Refuel works, dok Coco Villu i multifunkcionalni paviljon Wing potpisuje studio Archwerk.
Ako vas zanima kako je izvedena drvena vila usred zelenila na ovim prostorima, predlažemo vam ovaj nedavno objavljeni tekst na Hausu.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #arhitektura, #Art Villas, #Atelier Villa, #dizajn, #Formafatal, #kostarika, #kuća
POVEZANI ČLANCI