Projekti | 27 rujna, 2024
Proširenje jedne kuće: ‘Kuhinju smo izbacili u dvorište, stvorili smo staklenik’
Razgovaramo s Bach arquitectes o nadogradnji kuće u Barceloni koja nije imala dnevni boravak
Autor: Vanja Došen
Projekti | 27 rujna, 2024
Razgovaramo s Bach arquitectes o nadogradnji kuće u Barceloni koja nije imala dnevni boravak
Autor: Vanja Došen
‘Ovim našim rješenjem kuhinja, dnevni boravak, studio i prostor za blagovanje gledaju na dvorište i svaka prostorija ima još više prirodnog svjetla nego što ga je imala prije’
Ponekad su dovoljne tek tihe intervencije da bi se transformirao čitavi dom. Premještanje kuhinje u dvorište i stvaranje ovog začudnog staklenika jedna je od takvih.
Razgovaramo s Annom i Eugenijem Bach, iz španjolskog ureda Bach arquitectes, koji su nedavno dovršili renovaciju i proširenje dvokatnice s malim vrtom u Barceloni.
Kuća je zapravo dio stambenog bloka; peterokatnice iz 19. stoljeća omeđene zidovima, od koje ovaj dom zauzima prizemlje i prvi kat te ima izlaz u dvorište.
Iako šarmantna, kuća od 150 m2 imala je nedostatak. Na katu su spavaće sobe, u prizemlju su bile kuhinja i blagovaonica s izlaskom u vrt, ali nije imala dnevni boravak.
“Klijenti su jako htjeli dnevni boravak. Izvorni prostor okrenut prema dvorištu sastojao se od kuhinje, blagovaonice i malog prostora sa sofom koji uopće nije funkcionirao kao dnevni boravak”, objašnjavaju nam arhitekti koji su projekt završili ove godine. Iako su klijenti, kad su im se obratili, imali drugu ideju, Bach i Bach vrlo brzo skrenuli su u novi smjer.
“Klijenti su došli s idejom da im s novim dnevnim boravkom jednostavno proširimo kuću prema dvorištu. Kada smo analizirali situaciju, uvidjeli smo da bi time kuhinja i blagovaonica izgubile vezu s vanjskim prostorom. Zbog toga smo predložili drugačiju strategiju: da izbacimo kuhinju van u vrt, čime bi se omogućila veza i prirodno svjetlo kroz sve prostorije u prizemlju. Ovako sada mogu uživati u vrtu iz svakog kuta kuće”, govore.
Novi volumen od 25 m2 izveden je konstrukcijom od drva i stakla, poput staklenika, i u njemu se, osim kuhinje, nalazi i omanji radni studio. Ostali materijali uključuju još jedino malo betona i pločice. “Pod dvorišta je izrađen od keramičkih pločica, a pod kuhinje je polirana betonska ploča”, preciziraju.
Stoga ih, upravo zbog stakla koje dominira novom prostorijom, pitamo za izolaciju. Naime, iako Barcelona ima blagu klimu, pa ne postoji pretjerana bojazan od niskih temperatura, problem bi ipak mogle biti vrućine.
“Tako je, klima u Barceloni jest vrlo blaga, ali ljeti može biti vrlo vruće. U ovom slučaju, analizirali smo sjene svih susjednih zgrada i uvidjeli da u vrt jedva dopire izravna sunčeva svjetlost. To nam je omogućilo da koristimo rješenje staklenika, jer na novom proširenju ni u jednom trenutku nema ravnomjernog zračenja. To znači da ima puno prirodnog svjetla, ali bez problema s pregrijavanjem”, odgovaraju Bachovi.
Osnovni cilj im je, kažu, bio proširiti kuću, ali da ni jedan od dijelova ne izgubi povezanost s dvorištem; kako vizualno, tako ni s prirodnom svjetlošću. “Ovim rješenjem kuhinja, dnevni boravak, studio i prostor za blagovanje gledaju na dvorištu i svaka prostorija ima još više prirodnog svjetla nego što ga je imala prije”, napominju te dodaju da su renovirali i prvi dio kuće, ali samo kroz preformulaciju dnevnog dijela te pokoje osvježivanje namještaja na katu.
Pritom je nova fasada dogradnje odmaknuta od originalnog objekta, čime su oslobođena dva postojeća luka koja su izvorno označavala kraj unutarnjeg prostora. Sada su dobili novu ulogu: postali su prijelaz između dnevnog boravka i blagovaonice te novog prostora u kojem su kuhinja i radna soba. “Odvajanjem fasade od vertikale posjeda, nova ovojnica je oslobođena prijašnjih smjernica postojeće zgrade, stvarajući male zavoje koji omogućuju više prostora u područjima najveće aktivnosti; unutra, ali i na samom dvorištu”, objašnjavaju arhitekti.
Bach i Bach ovu nadogradnju nakon svega vide kao “oazu usred susjedstva”, a budući život svojih klijenata opisuju ovako: “kuhanje, blagovanje i druženje s prijateljima pod lišćem gustog fikusa u prostoriji na otvorenom”.
Ovdje možete pogledati raniji zanimljivi projekt o kojem smo pisali, također iz Španjolske.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati