Projekti | 17 lipnja, 2024

Izuzetna kuća projektirana za par koji njeguje svoju neovisnost jedno o drugome

Kuća Humo nalazi se u Futronu na jugu Čilea, potpisuje ju lokalni ured Iván Bravo Arquitectos

Autor: Haus

Projekt za ovu kuću naručen je prije 10 godina, ali tek je prije dvije konačno odlučeno da se krene u gradnju. Unatoč ozbiljnom komadu vremena koje je prošlo, želje investitora ostale su iste, kao i zemljište na kojem je Kuća Humo trebala biti smještena.

Nalazi se na jugu Čilea, u Futronu, a klijent je par koji nikada nije stanovao zajedno. Oboje žive svaki u svom stanu; u istoj ulici u gradu, stoga je ova kuća za odmor trebala biti prvo zajedničko utočište.

Parcela se nalazi na prirodnoj čistini na dugačkom komadu zemlje koji se proteže do jezera. Omeđena je drvoredom s jedne strane i malim potokom s druge. Štite je visoko drveće i nisko raslinje, dezorijentiraju svakoga tko je pokuša pronaći.

Kuću je projektirao ured Iván Bravo Arquitectos Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers

Cijela kuća vrti se oko podijeljenosti

Kuća Humo, objašnjava arhitekt Iván Bravo koji sa suradnikom Martínom Rojasom stoji iza projekta dovršenog prošle godine, pokazna je vježba o kućnim dihotomijama. Počevši od kocke sa stranicama od 11 metara s dva lica podijeljena na pola, cijeli se projekt vrti oko artikulacije suprotnih parova. “Dva veća pročelja otvaraju se prema pogledima na jezero i brda; dva manja su gotovo potpuno slijepa, zaklanjajući ulaz”, opisuje.

Foto: BARO, Marcos Zegers

Kuća je podijeljena na dva dijela; jednu polovicu čini otvoreni prostor pune visine kroz koji se protežu zajedničke, “javne” prostorije, dok su one intimne raspoređene kroz tri razine druge polovice kuće, taman dovoljno velike da smjesti njezine vlasnike i eventualne goste.

Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers

“Budući da projekt slavi dijeljenje u zajedničkim prostorijama, dugi stol izrađen od srušenog debla ariša popunjava gotovo cijelo prizemlje, funkcionirajući kao stol za blagovanje i kuhinjski element. S jedne strane stola pod je spušten za jednu stepenicu, čime se dobila potrebna visina za udobno kuhanje dok istu površinu dijeli osoba ili osobe koje objeduju”, objašnjava ured.

Odvojene spavaće sobe, uz dozu međuintime

Dvije glavne spavaće sobe nalaze se na prvom katu, jedna za nju i jedna za njega. “Jedna vrata nasuprot drugih i zajednički hodnik dopuštaju određeni stupanj intime između para, bez narušavanja njihove neovisnosti, dajući prostora tom delikatnom odnosu u kojem žive odvojeno”, objašnjava arhitekt.

Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers

Na drugom katu se radna soba otvara prema trostrukoj visini odozgo, a geometrija kuće i impozantni krov naglašeni su kroz jednu stranu kata čiji je kut na najnižoj mogućoj razini i drugu koja se rapidno otvara do 5 metara visine.

Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers

Stapanje s uvijek maglovitim jutrima

I interijer i eksterijer obloženi su letvicama od sirovog drveta koje su obojene jedna po jedna. Siva pepeljasta boja pažljivo se uklapa u prirodni krajolik i odražava duh mjesta. Osim zidova od sive drvene obloge, unutar Kuće Humo protežu se betonski podovi te gotovo crni elementi koji se nalaze na stubištu, okvirima vrata i prozora, peći na drva i nekim komadima namještaja…

Foto: BARO, Marcos Zegers
Foto: BARO, Marcos Zegers

“Grubost materijala i različite nijanse sive daju kući bezvremenski izgled, stapajući je s uvijek maglovitim jutrima po kojima je ovo područje i dobilo ime” (Futronhue; “mjesto dima”, op.a), objašnjava arhitekt čiji projekt odražava filozofiju koja stoji iza kuće: “Da nas ništa ne veže/da nas ništa ne spaja”.


Ako vas zanimaju slični projekti smješteni usred prirode, možda ćete hjeti pročitati o ovoj kući na Zlatiboru.