‘U ovom projektu nije bilo ni prostora ni želje za projektiranjem kuće tradicionalnim metodama; umjesto toga, cilj je bio pronaći rješenja koja će pomaknuti granice i testirati najnovije tehnološke proizvode i opremu’
“Ovo je bio konstruktivni, arhitektonski i tehnološki eksperiment”, kažu Ján Stempel i Jan Jakub Tesař nakon što su dovršili Vilu Sidonius, jedan od inovativnijih novih primjera suvremene stambene arhitekture u Europi.
Kuća od 322 m2 nalazi se u češkoj pokrajini Bohemija, u četvrti Černošice koja se prostire kroz podnožje brda Babka te je poznata po nizu jedinstvenih obiteljskih vila, najčešće s početka 20. stoljeća.
Kuće su uglavnom smještene na strmim parcelama, no zemljište na kojem se nalazi upravo dovršena Vila Sidonius jedno je od najstrmijih i najviših u susjedstvu. “To je za projekt značilo nekoliko prednosti, ali i nedostataka i velikih izazova”, objašnjavaju Stempel & Tesar.
Gradnja što je moguće više na parceli
Najveći adut parcele su senzacionalni pogledi na dolinu, okolna brda i Prag u daljini. Zato je arhitektima bilo od presudne važnosti poglede iz najboljih mogućih kuteva unijeti u svaki od prostora u kući.
Ipak, ono što je ozbiljan nedostatak parcele, jest činjenica da na sjevernu padinu praktički nikad ne pada sunce. Ono, naime, veći dio dana obasjava samo najviši dio imanja, dakle područje koje je teško dostupno zbog iznimno strme padine. Pitanje je stoga bilo: kako izgraditi kuću što je više moguće na imanju, ali da je lakopristupačna?
“U ovom projektu nije bilo ni prostora ni želje za projektiranjem kuće tradicionalnim metodama; umjesto toga, cilj je bio pronaći rješenja koja će pomaknuti granice i testirati najnovije tehnološke proizvode i opremu na tržištu”, objašnjavaju arhitekti te dodaju da su “cijeli plan temeljili na konceptu visećih kuća”.
Čelični most na betonskim stupovima
Odlučili su se za konstrukciju nalik mostu, koja stoji na betonskim stupovima. “Građevina zapravo nalikuje čeličnom pješačkom mostu postavljenom na strmoj padini, a pritom je okrenuta prema najboljem sjevernom pogledu i južnom suncu”, opisuju češki arhitekti.
Montažna čelična konstrukcija sastoji se od vanjskog nosivog dijela od profila HEB 300, koji premošćuje 18-metarski razmak između monolitnih armirano-betonskih stupova i unutarnje konstrukcijske ispune pretežno od profila IPE 160, a koji služi kao nosivi okvir za prozore, krov i podove.
Osim čelika i betona, ključnu ulogu ima staklo, odnosno prozori koji otvaraju kuću prema okolnim pogledima, a koji su izvedeni kroz švicarski air-lux stakleni fasadni sustav s jedinstvenim konceptom brtvljenja.
Iz tunela lift vozi u stambeni dio
U kuću se ulazi iz garaže, kroz podzemni tunel u kojem su smješteni studio i fitness dio. Tunel vodi do podnožja jednog od stupova, odakle lift vodi do stambenog dijela kuće, a prolazi i pored međustanice sa servisnim prostorijama.
Središte stambenog prostora je dnevni boravak s kuhinjom i blagovaonicom, odakle se izlazi na južnu terasu koja spaja kuću sa zelenim terenom i osunčanim gornjim dijelom parcele na kojem se nalazi bazen.
“Izbočeni dijelovi takozvanog mosta sadrže dva različita svijeta: svijet dječjih soba s jedne strane i primarnu spavaću sobu s kupaonicom i pogledom s druge”, objašnjavaju arhitekti.
Ključna suradnja s brojnim stručnjacima
Kroz projekt je, kažu, bila ključna suradnja s cijelim timom stručnjaka koji je omogućio ovakvu kompleksnu konstrukciju, ali i s krajobraznim arhitektom Vladimírom Sittom koji je, između ostalog, zaslužan za prekrivanje padine sa škriljevcem i nizom breza.
“A tu je i vlasnik kuće, čiji je angažman u cijelom procesu pripreme i izgradnje zbilja jako utjecao na ukupni rezultat”, poručuju Stempel & Tesar arhitekti.
Ako vas zanima kako izgleda projekt škole na jednako izazovnom terenu na kojem je visinska razlika čak 27 metara, a iza kojeg stoji domaći studio 3LHD, pogledajte ovdje.
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u postavkama Police Privatnosti
Nužni kolačići
Uvijek aktivni
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Analitički kolačići
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.