Projekti | 25 svibnja, 2025
Gotova najviša 3D-printana građevina na svijetu. Autor za Haus: ‘Naša inovacija otvara posve nove mogućnosti’
Tor Alva ili Bijeli toranj svečano je otkriven u švicarskom alpskom selu Mulegns
Autor: Haus
Projekti | 25 svibnja, 2025
Tor Alva ili Bijeli toranj svečano je otkriven u švicarskom alpskom selu Mulegns
Autor: Haus
‘Najveći izazov postao je ključna inovacija tornja: izrada potpuno nosivih 3D-printanih betonskih stupova. Upravo ta inovacija — potpuno nosivi, šuplji 3D-printani elementi — sada omogućuje izradu mnogo većih i tehnički zahtjevnijih građevina’
U švicarskom alpskom selu Mulegns svečano je otkriven toranj Tor Alva, najviša 3D-printana građevina na svijetu; projekt o kojem je, dok je još bio u izgradnji, Haus prošle godine razgovarao s jednim od njegovih autora. Sada, kada je toranj gotov, ponovno razgovaramo s Michaelom Hansmeyerom koji nam otkriva kakav je osjećaj nakon godina planiranja vidjeti finalni rezultat, što se nada postići ovim projektom te koji su bili izazovi.
“Za Benjamina Dillenburgera (suautora, op.a.) i mene, trenutak kada je Tor Alva napokon otkriven bio je ispunjen radošću. U dramatičnom prizoru, helikopter je podigao zaštitnu ceradu s tornja i prvi put smo ugledali dovršenu građevinu! Nadamo se da će toranj doživjeti široka publika te nas jako zanima kakve će dojmove ljudi imati”, govori za Haus.
Tor Alva (Bijeli toranj) je 3D-printana građevina visoka 30 metara smještena u centru Mulegnsa, planinskom gradiću smještenom visoko u švicarskim Alpama duž prijevoja Julier. Sastoji se od 32 bijela betonska stupa, raspoređena kroz četiri etaže, koji se elegantno sužavaju prema vrhu i završavaju kupolom s kazalištem za 32 posjetitelja.
Svi elementi su izrađeni korištenjem napredne robotske tehnologije 3D printanja betona, pri čemu je čelična armatura integrirana izravno tijekom procesa printanja. Time je omogućena izrada nosivih, tankostjenih i šupljih elemenata bez potrebe za tradicionalnom oplatom, što uvelike smanjuje potrošnju materijala i otpad.
Toranj je rezultat suradnje arhitekata Michaela Hansmeyera i Benjamina Dillenburgera te tima ETH Zürich, a iza svega stoji neprofitna kulturna institucija Fundacija Origen, na čelu s Giovannijem Netzerom.
Ideja je, kako nam je Hansmeyer još ranije otkrio, da toranj djeluje kao svjetionik u selu i pruža prostor za umjetničke instalacije te glazbene i kazališne izvedbe. Sa svojom spektakularnom arhitekturom i revolucionarnom tehnologijom, građevina demonstrira mogućnosti koje računalno oblikovanje i digitalna proizvodnja nude unutar područja arhitekture i graditeljstva. To uključuje ne samo ekonomske i ekološke prednosti, već omogućuje i složenu nekonvencionalnu arhitekturu s hrabrim obiljem oblika.
“Bijeli toranj istražuje kako 3D printanje betona može voditi prema održivijem graditeljstvu, smanjujući otpad i koristeći beton samo tamo gdje je strukturno neophodan. No, osim toga, naglašava i nove ekspresivne mogućnosti ove tehnologije. 3D printanje betona omogućuje izradu složenih geometrija i zakrivljenosti koje bi tradicionalno lijevanje betona bilo iznimno skuplje i teže realizirati. Također doprinosi masovnoj prilagodljivosti — svaki stup tornja jedinstven je u svojoj ornamentici. Konačno, otvara vrata ornamentici vođenoj materijalom, gdje se fizička svojstva betona i proces printanja spajaju kako bi stvorili slojeve ukrasa,” objašnjava nam danas Hansmeyer.
Arhitekta pitamo koji su bili najveći izazovi tijekom procesa.
“Najveći izazov postao je ključna inovacija tornja: izrada potpuno nosivih 3D-printanih betonskih stupova. Tijekom procesa printanja razvijenog na ETH Zürich, jedan robot je ispisivao beton, dok je drugi ubacivao horizontalnu čeličnu armaturu. Stupovi su uglavnom šuplji kako bi se smanjila potrošnja materijala, a ne zahtijevaju klasične betonske kalupe. Upravo ta inovacija — potpuno nosivi, šuplji 3D-printani elementi — sada omogućuje izradu mnogo većih i tehnički zahtjevnijih građevina,” objašnjava arhitekt.
Izgradnja Tor Alve trajala je oko pet mjeseci, od čega je 900 sati otpalo na samo 3D printanje. Svi dijelovi izrađeni su na kampusu ETH Zürich u Hönggerbergu te su potom sastavljeni na lokaciji. Toranj je zamišljen kao privremeni kulturni i turistički objekt, koji će tijekom pet godina služiti za različite događaje, a nakon toga ga je moguće premjestiti zahvaljujući modularnoj konstrukciji.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #3D printanje, #najviša zgrada, #Tor Alva, #toranj, #zgrada
POVEZANI ČLANCI