Upravo traje glasanje za još jedne ArchDailyjeve nagrade, 16. po redu. U bubnju je preko 4000 projekata, u 15 kategorija, a među njima su tek dva iz Hrvatske. Točnije, dva projekta koja se nalaze u Hrvatskoj. Naime, jedan od njih potpisuje splitski studio Aalto, dok je autor drugog projekta – slovenski ured Ofis.
Splitski studio stoji iza kuće kuća DeMarchi, u Bobovišćima na moru, na Braču, dok ljubljanski Ofis potpisuje Light House, renoviranu kuću na Cresu. Oba projekta nominirana su u kategoriji ‘Kuće’.
U nastavku vam donosimo malo više detalja o oba projekta, za slučaj da ih dosad još niste proučili, nakon čega se možda odlučite glasati za jedan od njih, u nadi da će proći dalje u finale. No, prije toga, možda je zgodno objasniti pozadinu ArchDailyjevih nagrada, odnosno ‘Building of the Year Awards’.
Kako nagrade funkcioniraju?
Dakle, kako nominacije i nagrađivanje uopće funkcionira? ArchDaily je online platforma na kojoj arhitekti i dizajneri iz cijeloga svijeta objavljuju svoje projekte, kako bi ih podijelili s kolegama i arhitektonskim entuzijastima. Svake godine platforma organizira nagrade za koje tvrde da su “najdemokratskije priznanje u arhitekturi”, a o kojima na kraju odlučuju registrirani članovi/čitatelji.
Tijekom faze nominiranja, svaki registrirani korisnik platforme ima priliku nominirati jedan projekt po kategoriji, a koji je objavljen na ArchDailyju između 1. siječnja 2024. i 31. prosinca 2024. Kategorija je 15, a o kojima se radi možete vidjeti ovdje. Ova faza je počela 28. siječnja i završava 12. veljače. Nakon toga, pet projekata s najviše glasova u svakoj kategoriji prelazi u novu fazu glasanja, a ona počinje 12. veljače i traje do 20. veljače. Pobjednici će biti objavljeni 20. veljače 2025. A sada, malo više o projektima iz Hrvatske:
Light House, Cres – Ofis Arhitekti
Ljubljanski Ofis Arhitekti, odnosno Rok Oman, Špela Videčnik, Jolana Kováčiková i Amadej Mravlak, autori su renovirane male ugaone kamene kuće (25 m2) na creskom trgu. Unutarnje dimenzije kuće svega su 3 x 3 metra te se proteže kroz dvije etaže i potkrovlje. Struktura postojeće kuće prije obnove bila je dovoljno čvrsta, objašnjavaju arhitekti, zbog čega su uspjeli u potpunosti sačuvali obodne zidove, da bi potom umetnuli posve novu, drvenu konstrukciju.
Naime, autori su posve uklonili međukatne konstrukcije i ispraznili kuću, ostavivši samo ljušturu. U prazan obod umetnuta je lagana drvena konstrukcija koja istodobno funkcionira kao višenamjenski namještaj. Konstrukcija je izrađena od letvica presjeka 4 x 4 cm koje su na licu mjesta sastavljene u strukturu koja ispunjava kamenu prazninu. Sve međukatne ploče su transparentne, oblikovane ritmom letvica “puno-prazno”. Debljina međukatnih ploha je 4 cm, čime su arhitekti postigli veliku uštedu na prostoru.
Krovni prozor osvjetljava cijeli prostor do prizemlja, kroz pod. Intima je u transparentnom interijeru, opisuju arhitekti, osigurana umetanjem niša u svaku etažu, koja može biti fotelja ili krevet prekriven zavjesama. U prizemlju se nalazi kuhinja s blagovaonicom, na prvom katu dnevni boravak koji se može pretvoriti u spavaću sobu, a na drugom katu je dodatna spavaća soba. Svaka etaža ima malu kupaonicu, jednu s tušem i umivaonikom, drugu s WC-om i umivaonikom. Za projekt Light House možete glasati ovdje.
Kuća se nalazi na Cresu Foto: Ofis/Tomaz GregoricProteže se na 3 etaže Foto: Ofis/Tomaz GregoricU prazan kameni obod umetnuta je lagana drvena konstrukcija Foto: Ofis/Tomaz GregoricIma 24 m2 Foto: Ofis/Tomaz GregoricKonstrukcija je izrađena od drvenih letvica Foto: Ofis/Tomaz GregoricKuća je gotovo transparentna Foto: Ofis/Tomaz Gregoric
Kuća DeMarchi, Brač – Aalto
Kuća DeMarchi nalazi se na vrhu brežuljka u mjestu Bobovišća uz more, a potpisuje ju splitski studio Aalto. Prostori poput lođe, ulaznog atrija i ljetne kuhinje oblikovani su tako da omogućavaju fluidnu interakciju između unutrašnjih i vanjskih prostora, posebno u zoni dnevne sobe. “Kontinuirana linija razlikuje zatvorenije prostore – konobu, roditeljsku sobu i kuhinju – od otvorenog, središnjeg dnevnog prostora. Dva volumena diskretno se nalaze na vrhu vijugavog prizemlja, a njihova tipologija i dimenzije odjekuju tradicionalnom arhitekturom. U jednom volumenu, spojenom toplim prolazom, smještene su dječje sobe i kupaonica, dok drugi, do kojeg se dolazi kroz hladniji prolaz, služi kao apartman za goste. Krovovi prizemlja funkcioniraju kao terase…”, opisuju.
Atrij između volumena poziva posjetitelje u unutrašnjost, vodeći ih u srce kuće koje dalje vodi do terase i bazena. Materijali su, napominju arhitekti, odabrani tako da budu u skladu s okolišem. Kameno pročelje, napravljeno od lokalnog grubo obrađenog kamena, dopunjeno je suvremenim betonskim nadstrešnicama. Gornji volumeni završeni su u teksturiranoj žbuci koja odgovara nijansi kamena. Zaštita od sunca za unutarnje prostore postignuta je drvenim brisolejima koje su ovdje reinterpretirane uz suvremeni zaokret, čime je postignuta privatnost u spavaćim sobama.
Vodeći arhitekt Tomislav Alujević posebnu je pažnju usmjerio na podne obloge, pa su tako različitim teksturama definirani različiti prostori. Parkiralište, terase oko soba i atrij imaju podnu oblogu od šljunka, dok je šetnica izvedena poliranim betonom. Glavna terasa obložena je domaćim četkanim kamenom, a sunčalište brodskim podom. Za projekt DeMarchi možete glasati ovdje.
Kuća se nalazi u mjestu Bobovišća uz more, na Braču Foto: Luka Barković/AaltoKrovovi prizemlja funkcioniraju kao terase Foto: Luka Barković/AaltoDrugi volumen, do kojeg se dolazi kroz hladniji prolaz, služi kao apartman za goste Foto: Luka Barković/AaltoFoto: Luka Barković/AaltoFoto: Luka Barković/AaltoFoto: Luka Barković/Aalto
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u postavkama Police Privatnosti
Nužni kolačići
Uvijek aktivni
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Analitički kolačići
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.