Projekti | 12 svibnja, 2025
Renovacija malog stana jedne slikarice: ‘Vlasnica je pristala na neka nekonvencionalna rješenja’
Taman, ograničen praški stan od 35 m2 postao je funkcionalan, svijetao i ugodan prostor
Autor: Haus
Projekti | 12 svibnja, 2025
Taman, ograničen praški stan od 35 m2 postao je funkcionalan, svijetao i ugodan prostor
Autor: Haus
Svi pregradni zidovi su uklonjeni; renovacija je omogućila prirodnom svjetlu da prodre u svaki kutak stana, a prostor je dobio novu, protočnu i povezanu dinamiku
U živopisnoj praškoj četvrti Holešovice, na prvom katu povijesne zgrade iz kasnih 1920-ih, nedavno je dovršen projekt renovacije stana jedne slikarice, a iza kojeg stoji češki studio Plus One Architects – pod autorskim vodstvom Petre Ciencialove i Kateřine Průchove.
Arhitektice su projektom htjele pokazati kako se ograničen prostor može pretvoriti u funkcionalan, svijetao i ugodan dom, bez puno kompromisa, čak i uz strogo definiran budžet. U tome im je pomogla i vlasnica, slikarica Lucie Michnová, koja je, kažu, bila prilično otvorena za sve njihove ideje.
Stan površine svega 35 četvornih metara izvorno se sastojao od uskog, tamnog hodnika, dok su kuhinja i WC bili zidom odvojeni od glavnog dnevnog prostora, koji je uključivao spavaću sobu i kupaonicu. Takav raspored imao je iznimno lošu protočnost svjetlosti.
“Orijentacija jednosobnog stana prema jugu nudila je mogućnost značajnog osvjetljenja”, napominju arhitektice koje su odlučile napraviti potpunu reorganizaciju tlocrta, a koja je bila moguća zahvaljujući klijentici koja je, kažu, “pristala na neka nekonvencionalna rješenja”.
Svi pregradni zidovi su uklonjeni, čime je omogućeno prirodnom svjetlu da prodre u svaki kutak stana, a prostor je dobio novu, protočnu i povezanu dinamiku.
“Ulazni hodnik, uokviren ormarima, sada vodi do balkonskih vrata s pogledom na ulicu. S lijeve strane, ormar za cipele nastavlja se u blagovaonski bar, dok s desne strane rub kuhinjskog pulta suptilno uvodi posjetitelje u glavni dnevni prostor. Njime dominira velika slika vlasnice.
Kuhinja se nastavlja na poluotvorenu kupaonicu, jedini dio stana s čvrstim zidovima, novopodignut na povišenoj platformi. Tuš kabina je prekrivena matiranim staklom koje služi kao svjetlosna ploča. Druga polovica kupaonice sadrži umivaonik, a iza njega je WC, s jedinim unutarnjim vratima u stanu. Krevet smješten uz prozor pruža pogled na krošnje drveća vani…”, opisuju Plus One Architects.
Interijer je dizajniran u samo dvije osnovne boje, stvarajući čist i gotovo minimalistički dojam. Pod je prekriven svijetlim poliuretanskim slojem, dok su zidovi obojani u standardnu bijelu, istu boju kao i originalni prozori i vrata. Namještaj je izrađen od bijele ili brezove šperploče, a vrata ormara s cipelama prekrivena su zrcalnom folijom koja dodatno reflektira prirodno svjetlo i vizualno povećava prostor.
Na prvi pogled, prostor djeluje nenametljivo, no pažljivijim promatranjem otkrivaju se detalji koji mu daju karakter i toplinu. Grubi reljef proteže se duž vanjskog ruba kupaonice i blagovaonskog bara, unoseći dodatnu teksturu i dubinu. Boje se pojavljuju kao akcenti iznad kuhinjske ploče i u kupaonici, gdje su korištene na podu i zidovima. Keramičke pločice, u nepravilnim nijansama žute, postavljene su tako da ne prekrivaju cijelu površinu, stvarajući dinamičan i razigran efekt.
Namještaj i dekoracije pažljivo su birani kako bi podržali funkcionalnost i estetiku prostora. Osim slike vlasnice, prostor je uređen detaljima, poput tepiha Maimana i stolića Mikoláškova&Drobná, dok su keramičke pločice dizajnirane po narudžbi te su djelo brenda Palet.
Cilj projekta bio je stvoriti kompaktan, ali maksimalno funkcionalan stan, uz poseban naglasak na izdržljivost i pristupačnost korištenih materijala. Unatoč ograničenom budžetu, napominju arhitekti, nije bilo kompromisa oko kvalitete završne obrade.
Svaki detalj je promišljeno dizajniran, čime je postignuta ravnoteža između funkcionalnosti i estetike, a prostor je dobio svestranost koja omogućuje različite načine korištenja.
“Renovacija je otvorila prethodno nefunkcionalan tlocrt i značajno posvijetlila stan, čak i u njegovim najudaljenijim kutovima. Prostor je pritom sada besprijekorno povezan”, objašnjavaju Plus One Architects.
Ovdje možete vidjeti kako su hrvatski arhitekti pristupili projektima malih stanova.
Ljudi
Upoznajte fantastičnu Karlu, jedinu učenicu Stolarije u svojoj generaciji
Ljudi
U zelenom utočištu naše omiljene TV vrtlarice: ‘Ovdje učim kako stati i upijati’
Projekti
Nadogradnja stare zgrade: što kad izgleda ovako?
Projekti
Moj najdraži projekt: ‘Adaptacija starog stana u Splitu u kojem smo za prijateljicu dizajnirale namještaj’
Materijal
Startup izumio drvo jače od čelika. Upravo kreću u masovnu proizvodnju
TAGOVI: #mali stan, #plus one architects, #prag, #stan
POVEZANI ČLANCI