Kako bi kuća bila što autentičnija svom okruženju, odlučili su je obući u Lewisov gnajs, metamorfnu stijenu odnosno tip škriljavca iz lokalnog kamenoloma udaljenog par kilometara od zemljišta
‘Caochan na Creige’ na gaelskom, ili u prijevodu ‘Malena tiha pored stijene’, naziv je ove kamene kuće smještene usred divljeg škotskog arhipelaga Vanjski Hebridi.
Trebalo je 18 mjeseci, uključujući borbu s devet ozbiljnih oluja, da par – arhitektica Eilidh Izat (34) i građevinski inženjer Jack Arundell (32), podignu svoj novi dom na otoku Harris, na stjenovitom brežuljku kod obale.
U škotsko otočje formirano iz drevnih metamorfnih stijena zaljubili su se tijekom dolazaka na odmor iz Edinburgha, gdje su živjeli do prošle godine. Sada svoje vrijeme dijele između Harrisa i glavnog grada Škotske gdje su im arhitektonski ured Izat Arundell i većina klijenata.
Kamenu kuću dobili kroz metamorfnu stijenu
“Vanjski Hebridi su iznimno udaljen i izložen okoliš, vjerojatno jedan od najdivljijih u Europi”, rekla je za Dezeen Eilidh Izat.
Želeći uklopiti svoj novi dom u njegovo dramatično okruženje, arhitektica je jednostavnu konstrukciju od drvenog okvira finiširala lokalnim kamenom.
Par je kamenu kuću gradio sam, uz pomoć Eilidhinog brata, inače dizajnera namještaja Alasdaira Izata te zajedničkog prijatelja klesara, čija je uloga bila velika. Naime, kako bi kuća bila što autentičnija svom okruženju, odlučili su je obući u Lewisov gnajs, metamorfnu stijenu, odnosno tip škriljavca iz lokalnog kamenoloma udaljenog par kilometara od zemljišta.
“Taj gnajs gotovo pa nema veze s uobičajenim kamenom za gradnju. Zapravo je samo stijena u zemlji”, rekla je za The Times Eilidh. Stoga je kamen za ‘Caochan na Creige’ ukrotio njihov prijatelj, klesar Dan Macaulay. “Odluka da radimo s Lewisovim gnajsom činila se očitom, a na nju je prirodno utjecala želja da se kuća u ovaj krajolik smjesti s određenim poštovanjem. Naravno, to je bila i prilika da surađujemo s Danom. Klesarstvo je zbilja umjetnost“, govori Eilidh.
Temelje kuće prilagođavali tvrdom kamenu u tlu
Caochan na Creige nepravilnog je oblika, s puno kuteva zbog odluke da “rade s okolišem, a ne protiv njega”. Na taj su način postigli da temelji kuće izbjegnu područja iznimno tvrdog kamenja u tlu, a od kojeg je cijeli otok stvoren.
“Oblik kuće smo dobili izgradnjom kartonskog modela pokretnih oblika koje smo potom namještali oko stijene koja strši. I tako je ostvaren ovaj kut od 135 stupnjeva koji smo zatim na različite načine koristili kroz cijeli projekt. Ovo je primjer kako se arhitektura prilagođava lokaciji i kako se može koristiti za rješavanje problema, ali istodobno i za poboljšanje dizajna”, govori Izat.
Iako je dizajnom kuće prvenstveno odlučio odati poštovanje njezinom prirodnom okolišu, par je htio i da se uklapa u lokalnu arhitekturu koja prati nepisano pravilo: kamena vanjština i drvena unutrašnjost.
Tako su unutarnji zidovi presvučeni kombinacijom gline i skladnog niza škotskog cedra, a uz drveni namještaj, koji je izradio Eilidhin brat, interijer stvara topli kontrast u odnosu na hladni, oštri eksterijer.
Par sada živi životom o kojem mnogi od nas potajno maštamo; između grada i sela, uz večere petkom koje prave od ulova dana, a to su najčešće “zdepasti jastozi, uz čašu domaćeg cidera”. “Harris je čaroban, osjećamo snažnu povezanost, kako nas povlači sebi. Kuća djeluje kao déjà vu, kao da nam je bilo suđeno biti ovdje”, govori Eilidh.
Ako volite kamene kuće, mogao bi vas zanimati i ovaj nedavno dovršeni hrvatski projekt.
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u postavkama Police Privatnosti
Nužni kolačići
Uvijek aktivni
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Analitički kolačići
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.