Intervju | 16 travnja, 2025
Pametni gradovi: što smo postigli i kako izgleda budućnost? Za Haus govori renomirani svjetski stručnjak
Za Haus dr. sc. Sami Kazi
Autor: Haus
Intervju | 16 travnja, 2025
Za Haus dr. sc. Sami Kazi
Autor: Haus
‘Uključenost zajednice, a ne samo orijentacija na građane, ključna je da pametni gradovi budu uspješni. Uključivanjem stanovnika u procese planiranja i donošenja odluka osigurava se da su njihove potrebe i zabrinutosti uzete u obzir’
Kada dr. sc. Sami Kazi govori o pametnim gradovima, ne priča o dalekoj budućnosti, već o svakodnevici koju već sada oblikuje svojim radom. Ovaj međunarodno priznati stručnjak za urbane inovacije, pametne i klimatski neutralne gradove te inteligentne zgrade pri VTT-u (Tehnički istraživački centar Finske), već više od dva desetljeća neumorno istražuje ove teme, spajajući tehnologiju, održivost i zajednicu u viziju gradova koji su istovremeno ugodni, učinkoviti i otporni na izazove budućnosti.
Kazi je u svijet pametnih gradova, priča za Haus, zakoračio prije 25 godina, u vrijeme kada je ta tema bila tek na marginama znanstvenih i političkih rasprava. Njegovi prvi projekti uglavnom su se vrtjeli oko eksperimentiranja s energetskom učinkovitošću, optimizacijom prometa i javnom sigurnošću, a u tom procesu imao je priliku surađivati s urbanistima i tehnolozima iz cijelog svijeta.
“Moji počeci u istraživanju pametnih gradova bili su obilježeni duhom istraživanja i inovacije. Bilo je to uzbudljivo razdoblje u kojem sam imao priliku voditi razvoj područja koje će transformirati urbani život i stvoriti održive i otporne gradove. Naše inicijative postale su temelj za šire strategije pametnih gradova”, priča nam znanstvenik čije ćemo predavanje na temu pametnih gradova moći vidjeti i poslušati 8. svibnja kad, naime, gostuje na poslovnoj konferenciji Future Tense powered by Lürssen. Tamo će govoriti o tome kako gradovi mogu odgovoriti na ključne probleme s kojima se suočavaju te poboljšati kvalitetu života svojih stanovnika.
Kazi je veliki dio karijere proveo kao voditelj istraživačkog tima za pametne gradove i zgrade u VTT-u, a danas vodi tim i razvija strategije za klimatski neutralne gradove i kružno gospodarstvo. “Moj dnevni rad je dinamičan i obuhvaća kombinaciju strateškog planiranja, upravljanja projektima, suradnje, istraživanja, vođenja tima i komunikacije. Posao je izazovan i osobno me ispunjava, jer kroz njega mogu doprinijeti razvoju održivih i inteligentnih urbanih sredina”, opisuje nam.
Pitamo ga koje su po njemu ključne tehnologije koje će danas i u budućnosti oblikovati gradove. Kroz čitavi razgovor, vraća se uvijek na iste: umjetna inteligencija, Internet stvari (IoT), digitalni blizanci gradova i pametne mreže.
“AI nam omogućuje da analiziramo goleme količine podataka i donosimo informirane odluke, dok IoT senzori prate sve – od kvalitete zraka do potrošnje energije,” objašnjava.
Posebno ga fascinira razvoj digitalnih blizanaca, virtualnih modela gradova koji omogućuju simulaciju i optimizaciju urbanih sustava prije nego što se promjene provedu u stvarnosti. “Oni će pomoći projektantima gradova simulirati različite scenarije, predvidjeti utjecaje promjena i donositi proaktivne odluke koje poboljšavaju održivost”, objašnjava.
Kao jedan od najuspješnijih primjera pametnog grada u svijetu navodi Helsinki, a jedan od razloga su upravo digitalni blizanci.
“Helsinki je na čelu pametnih gradskih inovacija, s inicijativama poput Helsinki 3D+, projekta koji je razvio sveobuhvatan digitalni blizanac grada za napredno urbano planiranje. Helsinki uspješno balansira tehnologiju, održivost i dobrobit zajednice, čime postavlja visoke standarde i služi kao uzor gradovima diljem svijeta”, objašnjava.
Na pitanje čime se konkretno trenutno bavi u svojim istraživanjima, dr. sc. Kazi kao jedan od ključnih projekata navodi EU misiju za klimatski neutralne i pametne gradove do 2030. godine. “Cilj ove inicijative je postizanje klimatske neutralnosti u 100 europskih gradova do 2030. godine, a ti bi gradovi trebali služiti kao eksperimentalni i inovacijski centri kako bi svi europski gradovi mogli slijediti njihov primjer do 2050. Mi podržavamo ovu misiju pružajući gradovima vrhunsko znanje i usluge prilagođene njihovim potrebama, pomažući Europi u ostvarenju njezine ambicije postizanja klimatske neutralnosti.
To uključuje blisku suradnju s urbanistima, donositeljima politika i tehnološkim partnerima u razvoju i provedbi strategija za smanjenje emisija ugljika, povećanje energetske učinkovitosti i promicanje održivog urbanog razvoja”, objašnjava. Pritom je posebno ponosan na projekte koji spajaju AI i održivost: “AI algoritmi mogu predvidjeti potražnju za energijom, optimizirati grijanje i hlađenje, smanjiti onečišćenje i unaprijediti upravljanje otpadom. To su konkretni koraci prema klimatskoj neutralnosti,” ističe.
Kazi je kroz svoju bogatu karijeru svjedočio brojnim inovacijama koje su iz laboratorija prešle u svakodnevni život. Digitalni blizanci, pametni sustavi za upravljanje energijom i otpadom, te inteligentna rasvjeta koja se prilagođava prometu i okolišu, samo su neki od primjera. “Pametni spremnici za otpad, opremljeni senzorima, obavještavaju službe kada su puni, čime se smanjuje pretrpanost i potiče recikliranje. To su male, ali važne promjene koje čine gradove čišćima i učinkovitijima,” navodi.
No, priznaje i da je s godinama i iskustvom shvatio da je u nekim momentima karijere bio možda i mrvicu preoptimističan. “Postoji nekoliko područja u kojima je stvarni svijet ublažio moj početni optimizam. Jedno od tih područja je široka primjena autonomnih vozila u urbanim sredinama. Iako je tehnologija značajno napredovala, još uvijek postoje brojni izazovi vezani uz infrastrukturu, regulative i prihvaćanje od strane javnosti, koje je potrebno riješiti prije nego što autonomna vozila postanu uobičajen prizor u gradovima.
Drugo područje je integracija AI analitika u urbano planiranje. Iako umjetna inteligencija ima potencijal revolucionirati način na koji se gradovi planiraju i upravljaju njima, složenost urbanih sustava i potreba za točnim i visokokvalitetnim podacima pokazali su se kao značajne prepreke. Uz to, postoje zabrinutosti oko privatnosti podataka i etičke upotrebe AI-a koje treba pažljivo adresirati.
Konačno, koncept potpuno međusobno povezanih pametnih gradova, u kojima je svaki aspekt urbanog života besprijekorno integriran i optimiziran, još je jedno područje u kojem je moj početni entuzijazam donekle splasnuo. Iako je ostvaren napredak u pojedinačnim sektorima, poput prometa, energije i gospodarenja otpadom, postizanje potpuno integriranog pametnog grada zahtijeva prevladavanje značajnih tehničkih, financijskih i organizacijskih izazova.
Unatoč tim izazovima, i dalje ostajem optimističan i vjerujem da će nas kontinuirana inovacija i suradnja na kraju dovesti do ostvarenja ovih ambicioznih ciljeva. Put prema stvaranju istinski pametnih gradova je složen proces, a svaki korak naprijed nas približava održivoj urbanoj budućnosti”, objašnjava dr. sc. Sami Kazi.
Zato kao jednu od najvažnijih lekcija iz dugogodišnje karijere ističe važnost suradnje svih dionika – od državnih institucija i privatnog sektora, do – a ovo je ključno – građana.
“Uključenost zajednice (za razliku od same orijentacije na građane) ključna je za uspjeh projekata pametnih gradova. Uključivanjem stanovnika u procese planiranja i donošenja odluka osigurava se da su njihove potrebe i zabrinutosti uzete u obzir. To potiče osjećaj odgovornosti i podrške, što povećava šanse za uspješnu provedbu inicijativa”, govori pa dodaje da su pritom fleksibilnost i prilagodljivost iznimno bitni:
“Gradovi se stalno mijenjaju, pa rješenja moraju biti prilagodljiva i dugoročna. Analiza podataka i stalno praćenje učinka tehnologija omogućuju nam da brzo reagiramo na promjene”.
S obzirom na zabrinutost koju gaji prema primjeni autonomnih vozila u urbanim sredinama, pitamo gospodina Kazija za njegovo mišljenje o projektima poput Vernea, odnosno robotaksija Mate Rimca kojima se želi transformirati urbana mobilnost u Zagrebu. Naglašava da je u takvim slučajevima nužno razviti “robustan regulatorni okvir koji odgovara specifičnim izazovima koje postavljaju autonomna vozila”.
“To uključuje jasno definirane smjernice za testiranje, implementaciju i operativu, kao i uspostavu sigurnosnih standarda koje ovakva vozila moraju ispuniti. Suradnja između državnih tijela, tehnoloških tvrtki i urbanista ključna je za izradu propisa koji su sveobuhvatni, ali i dovoljno fleksibilni da prate buduće tehnološke napretke.
Potrebna su i poboljšanja infrastrukture kako bi se omogućila besprijekorna integracija autonomnih vozila. To uključuje unaprjeđenje cestovne mreže pomoću pametnih sustava za upravljanje prometom, dediciranih traka za autonomna vozila, te poboljšane prometne signalizacije i oznaka. Osiguravanje sigurnosti autonomnih vozila općenito zahtijeva rigorozne procese testiranja i validacije. Ukratko, za uspjeh inicijativa poput Verne ključno je kombinirati tehnološku izvrsnost, strateško urbanističko planiranje i otvorenu komunikaciju s javnošću. Samo tako je moguće stvoriti održivu, sigurnu i učinkovitu mobilnost budućnosti”, objašnjava.
Kazi predviđa da će sljedeće desetljeće obilježiti konvergencija tehnoloških, ekoloških i društvenih inovacija. “Pametni gradovi, AI, digitalni blizanci i zeleni infrastrukturni projekti bit će u fokusu. Očekujem i rast decentraliziranih energetskih sustava te veći naglasak na mentalno zdravlje u urbanom planiranju,” kaže.
Iako je svijet postigao značajan napredak, put prema globalnoj održivosti i dalje je, kaže, izazovan. “Političke promjene, ratovi i recesije usporavaju napredak, ali suradnja među državama, organizacijama i privatnim sektorom ostaje ključna za budućnost,” zaključuje.
Na kraju, gospodin Kazi otkriva nam svoj osobni san: “Želio bih doživjeti gradove u kojima su održive tehnologije, jednakost i angažman zajednice potpuno integrirani. Sanjam o gradovima gdje svi imaju pristup kvalitetnim uslugama, a građani su aktivni sudionici u razvoju svoje sredine. To su gradovi koji nisu samo pametni i učinkoviti, već i održivi, inkluzivni i otporni – živi primjeri kako inovacije, politika i društvo mogu zajedno revolucionirati urbani razvoj”. Više o konferenciji Future Tense powered by Lürssen možete pročitati ovdje.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #Future Tense, #pametni grad, #pametni gradovi, #Sami Kazi