Projekti | 7 veljače, 2025
Stan od 7 m2
Autori Cabanona vode nas kroz projekt ‘vjerojatno najmanjeg stana na svijetu’. Nalazi se u Rotterdamu i ima sve. Pa i spa
Autor: Vanja Došen
Projekti | 7 veljače, 2025
Autori Cabanona vode nas kroz projekt ‘vjerojatno najmanjeg stana na svijetu’. Nalazi se u Rotterdamu i ima sve. Pa i spa
Autor: Vanja Došen
Stan je organiziran u četiri prostora koja su, kažu autori, ‘ekstravagantno različiti u materijalima i visinama’. A to su: dnevni boravak visok 3 metra, spavaća soba visoka 1,14 metara – s mnogo spremišta, WC s kišnim tušem i spa
Kad je prošle godine konačno dovršen, priča o Cabanonu munjevito je počela obilaziti svijet. Njegovi autori opisuju ga kao “vjerojatno najmanji stan na svijetu, ili barem – najmanji sa spa zonom”. Cabanon (francuski za kolibicu) ima 6,89 m2, potpuno je opremljen, pa i više od toga. Osim standardnih stvari, poput kreveta, kupaonice i kuhinje ima, naime, dvije infracrvene saune i hidromasažnu kadu. Kako? Pa, stvorili su ga neki prilično kreativni ljudi.
Španjolsko-njemački par, oboje arhitekti: Beatriz Ramo, osnivačica studija STAR strategies + architecture, i Bernd Upmeyer, osnivač studija BOARD (Bureau of Architecture, Research, and Design), jednog su dana vidjeli rukom ispisanu poruku u stubištu stambene zgrade u kojoj žive, u centru Rotterdama. Susjed je prodavao minijaturni prostor za odlaganje, na vrhu zgrade.
“Nismo znali ni da postoji, no čim smo ga vidjeli, zaljubili smo se”, govori Beatriz. Nakon dugog promišljanja što bi s njime, odlučili su ga prenamijeniti u minijaturni stan. Točnije, u gostinjsku sobu za prijatelje i spa za sebe, ali nekako se cijela stvar razvila u pravi mali stan.
Objekt je danas organiziran u četiri prostora koja su, kažu autori, “ekstravagantno različiti u materijalima i visinama”. A to su: dnevni boravak visok 3 metra, spavaća soba visoka 1,14 metara – s mnogo spremišta, WC s kišnim tušem i spa. Spa je pritom najzatvoreniji prostor u cijelom stanu, ili kako kažu Beatriz i Bernd, “soba unutar sobe”.
Unutarnje dimenzije stana su; visina: 3 m, širina: 1,97 m, dužina: 3,6 m, a u njemu se nalazi prozor od 6 m2 s pogledom na grad. Cabanon je, kažu autori, dobio ime po istoimenoj kolibi čuvenog Le Corbusiera na Côte d’Azur. “Ima 6,89 m2, upola manje od Le Corbusierove kabine i – za razliku od njegovog Cabanona – potpuno je autonoman i dizajniran za par”, kažu autori.
Cabanon je za njegove vlasnike i autore bila neka vrsta “eksperimenta u prostoru”. Kako objašnjavaju, s vremenom su kroz svojevoljnu redukciju počeli primjećivati sve veći osobni rast. No, ideja te redukcije, napominju, nikada nije bio asketizam. “Cabanon je oličenje luksuzne malenosti, ‘epikurejsko sažimanje’”, poručuju pa dodaju da im je ovaj projekt, budući da su istodobno bili i klijenti i arhitekti, dozvolio da budu prilično radikalni.
Cabanon je tako postao “fascinantna manifestacija njihovih specifičnih želja po pitanju svog drugog doma”. Željeli su mali krevet, kako bi mogli spavati blizu jedno drugome, te klupu uz prozor. Nije im trebala velika kuhinja, jer tijekom vikenda vole jesti vani, ali ipak su željeli imati mogućnost povremenog kuhanja. Željeli su kišni tuš (tuš ruža), dvije infracrvene saune i hidromasažnu kadu.
“To je hram u omjerima svojih vlasnika koji su postali modulori svog Cabanona. Beatrizina i Berndova visina je 1,72 m, odnosno 1,78 m. Prostori u Cabanonu dimenzionirani su prema visini i širini koja im je potrebna za obavljanje svojih funkcija: kada se tuširaju potreban im je prostor od 2,13 m visine i 62 cm širine; kada se kupaju ili koriste saune potrebna im je visina od 1,80 m; a kada spavaju ili sjede na krevetu potrebna im je visina od 1,14 m i širina od 1,35 m. Za dnevni boravak željeli su zadržati izdašnu visinu od 3 metra”, objašnjava se u projektu.
Cabanon pritom jasno pokazuje da različite sobe s različitim veličinama i funkcijama ne trebaju iste visine. Četiri prostora u stanu oblikovana su na temelju standardnih predmeta i proizvoda: spavaća soba dizajnirana je imajući na umu poseban madrac; spa prema duljini kade; kuhinja se temelji na dubini mini hladnjaka. Sve to kako bi se izbjeglo posebno prilagođavanje predmeta stanu, već kako bi se dogodilo obrnuto: kako bi se Cabanon prilagodio standardnim i pristupačnim proizvodima.
“Materijali za Cabanon mogli su koštati četiri puta više da je realiziran u svojim prvotnim bojama. Spa centar u početku je zamišljen u zelenom mramoru, tuš u bijelom mozaiku, dnevni boravak u plavim cementnim pločicama. No, ponuda građevinskih materijala koja je bila neodoljiva, uvjetovala je da spa zona bude obložena crnim kineskim mramorom iz 80-ih, tušem u plavom mozaiku, a dnevni boravak u koraljnim cementnim pločicama. Zelena menta za spavaću sobu bila je jedina dobrovoljno odabrana boja…”, poručuju arhitekti.
Cijeli projekt, kupovina i renovacija koštala ih je malo više od 30.000 eura. Postor su, naime, platili svega 11.000 eura, a materijal i radove 21.000 eura. “Radili smo s dvoje talentiranih radnika. On je vrlo talentirani stolar i radi s metalom, a ona je umjetnica. Oboje žive na brodu i naviknuti su na male prostore. Svaki detalj je zato izrađen besprijekorno; ovdje si ne možete dozvoliti greške jer će biti vidljive. Savršeno su razumjeli kako prostor treba biti izveden”, ispričala je Beatriz.
Za kraj, autori napominju jednu stvar:
“Cabanon bi mogao pomoći u optimizaciji stanovanja i troškova, ali ni na koji način ne zagovara smanjenje površina kao jedinu strategiju prema pristupačnom stanovanju, niti pretendira postati ‘kuća budućnosti’. Međutim, neke od strategija korištenih kroz ovaj proces možemo ekstrapolirati kako bismo trenutačnu stambenu proizvodnju učinili boljom i jeftinijom.
Neki od njih su: optimizacija prostora – optimizacija koja se ne shvaća kao ‘smanjenje’, već kao ‘maksimiziranje’ mogućnosti jednog prostora; modulacija visina pojedinih prostora u svrhu superponiranja nekih funkcija; i odmak od posjedovanja i konzumerizma, tako da smo manje skloni kupnji i gomilanju beskorisnih predmeta koji nam zatrpavaju kuću (i um).”
Ovdje možete pogledati Hausov članak o 5 malih hrvatskih stanova
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
POVEZANI ČLANCI