Projekti | 15 studenoga, 2024
Vertikalna kuća prekrivena cementnim pločama
Nedavno dovršena obiteljska kuća u Torontu rad je kanadskog ureda Reigo & Bauer
Autor: Haus
Projekti | 15 studenoga, 2024
Nedavno dovršena obiteljska kuća u Torontu rad je kanadskog ureda Reigo & Bauer
Autor: Haus
Kuća u Torontu najnoviji je primjer mudre igre ureda Reigo & Bauer, poznatog po manipulacijama jednostavnim oblicima koje rezultiraju neočekivanim dizajnerskim rješenjima
Kanadski ured Reigo & Bauer nedavno je predstavio dojmljiv primjer suvremene stambene arhitekture, transformiravši usku i kosu parcelu na istoku Toronta u odvažan obiteljski dom. Prema zamisli arhitekata, silueta visoke, vertikalno orijentirane građevine – nazvane Neville Park House – oponaša veličanstvena stabla s obližnjih brda, a kuća je obložena sivim vlaknocementnim pločama dijamantnog oblika, čime je dobila gotovo skulpturalnu ulogu.
Nešto slično desetljećima viđamo po Hrvatskoj, pa tako kanadska kuća koja je zaintrigirala svijet zbog svoje arhitekture i jedinstvene fasade neodoljivo podsjeća na tradicionalne kuće u Gorskom kotaru. One su, naime, poznate po limenim ili često vlaknasto cementnim krovovima i fasadama romboidnog oblika, a uloga im je jednostavna – zaštita od tamošnjih teških zima.
Ovdje fasada pak ima nešto drugačiju ulogu. “Visoka, vertikalno naglašena forma zgrade komunicira sa starim stablima koja se nadvijaju nad kućama, dok se penju uz brda s obje strane. Njezin eksterijer gotovo je u potpunosti obložen sivim pločama u obliku dijamanata, koje se protežu od zidova preko garažnih vrata i krova, zbog čega zgrada djeluje kao koherentan volumen”, objašnjavaju arhitekti.
Reigo & Bauer inače su poznati po svojoj mudroj igri jednostavnim oblicima kojima zapravo dolaze do neočekivanih dizajnerskih rješenja. To je ovdje, recimo, vidljivo i na krovu; sastoji se od trokutastih ploha koje povezuju različite vrhove nagiba, dijagonalno od prednjeg prema stražnjem dijelu kuće, stvarajući dinamičnu arhitekturu.
Dio južnog pročelja pažljivo je uvučen, čime je stvoren prostor za stepenice koje vode do ulaznih vrata te dodatne prozore na bočnim stranama. Prozori, umjesto da gledaju na susjednu nekretninu, okrenuti su jedan prema drugome. Time unose znatno više svjetla u središte kuće, istodobno poštujući ograničenja koja nameće lokalni prostorni plan.
“Uski, naslagani prozori na kraćem prednjem i stražnjem pročelju, propuštaju puno svjetla, istovremeno zadržavajući privatnost za stanare. U blagovaonici koja gleda na ulicu, prozori su izvučeni iznad stropne ravnine radi dodatnog vertikalnog naglaska. Pritom se sa stražnje strane strop dnevnog boravka savija i naginje prema gore kako bi se smjestili izduženi prozori, pružajući pogled na šumovito brdo iza kuće”, objašnjavaju arhitekti koji su ovime postigli da sobe izgledaju mnogo više nego što zaista jesu.
Na donjoj, ulaznoj razini, središnji blok sadrži toalet, ostavu i skladište okrenuto na dvije strane. “To nam omogućava da pregradimo i organiziramo prostor oko njega, a koji je fluidan, bez potrebe za vratima. Kuhinja zauzima prostor između blagovaonice i dnevnog boravka, a sadrži minimalne bijele elemente i površine za čist, nenametljiv izgled”, opisuju.
Zidovi su kroz kuću uglavnom bijeli, uz tek pokoji u boji. Tako zeleni zid dijeli kuhinju od stubišta, a par oblih izreza, smještenih između ormarića, donose dnevno svjetlo i gornjim i donjim katovima. Ogledalo sličnog oblika u sredini reflektira kuhinju, stvarajući zabavan vizualni trik.
Zeleni zid se proteže i na gornji kat, gdje odjednom postaje čvrsta ograda i rukohvat u hodniku okupanim suncem koje dolazi kroz krovni prozor. Hodnik prolazi između spavaćih soba, dvije s prednje strane i glavne sa stražnje. Pritom, kuća ima i dodatnu, gostinjsku spavaću sobu koja se nalazi u suterenu, iza garaže.
Osim kratkog izleta u zeleno, u dnevnom boravku je vidljiv i blijedo ružičasti zid, dok je tamnija nijansa završila u jednoj od kupaonica.
“Podovi su u svijetlim tonovima hrasta, što vlasnicima pruža neutralnu pozadinu kako bi dodali vlastite detalje kroz povremeni odvažni tepih ili komad namještaj. Suptilni detalji, poput ponavljajućih sfernih rasvjetnih tijela kroz interijer i eksterijer, pomažu u povezivanju cijelog projekta”, zaključuju Reigo & Bauer.
Svojedobno smo pisali o nešto drugačijem projektu iz Kanade, možete ga vidjeti ovdje.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
TAGOVI: #arhitektura, #dizajn, #fasada, #kuća, #Neville Park House, #pločice, #Reigo & Bauer, #vlaknocementne ploče
POVEZANI ČLANCI