‘Cijene će eksplodirati. Ovo je samo uvertira u trendove koji slijede. Trenutno se nalazimo u fazi nekretninske hibernacije’
Trenutno najskuplji stan na hrvatskom tržištu nalazi se na vrhu Centra Cvjetni u Zagrebu; penthouse koji se proteže kroz 440 četvornih metara i dvije etaže. Možda ste i čuli za njega – cijena od nevjerojatnih osam milijuna eura, dakle preko 18 tisuća eura po kvadratu, bila je po svim medijima. I mjesecima nije padala.
Penthaus se u ponudi Biliškov Nekretnina nalazi već posljednjih nekoliko mjeseci, ali – uvjeravaju nas agenti – to nije neobično. Prodaja ovakvih nekretnina može potrajati do godine dana, pa i dvije, tvrde Jasna Biliškov Barun i Ivo Barun iz Biliškov Nekretnina.
I uvjereni su – veća korekcija cijene neće biti potrebna. Kako za ovu, tako i za mnoštvo drugih ekskluzivnih nekretnina u Hrvatskoj. Dapače, očekuju rast.
‘Luksuzne nekretnine bit će još vrjednije’
No, najprije treba objasniti o kakvom se ovdje stanu uopće radi. Četverosoban dvoetažni penthouse prodaje, kako se već pisalo, tvrtka Hoto Zrinjevac, u vlasništvu Krešimira Horvatinčića, sina Tome Horvatinčića koji je izgradio Centar Cvjetni. Nalazi se na šestom i sedmom katu kompleksa, na zatvoreni dio otpada oko 320 kvadrata, a ostalo su vrtovi i terase koji ga okružuju. Na dvije etaže nalaze se tri spavaće sobe, nekoliko garderoba, dvije kupaonice, jedan WC; dnevni boravak, kuhinja, wellness…
Ukratko, impresivan je. No, i sumanuto skup. Ipak, gospodin Barun uvjerava da ovakve nekretnine, usprkos zatišju koje se polako događa na tržištu, neće doživjeti pad. Dapače, s vremenom očekuje daljnji rast.
“Mišljenja sam da će luksuzne nekretnine biti još vrjednije, da će im cijene rasti. Kupci ovakvih nekretnina (mi u branši zovemo ih odlikaši) uvijek prate trendove i žele imati najbolje”, govori nam.
Korekcija cijena neće biti za ekskluzivne nekretnine
Isto smatra i gospođa Barun Biliškov. “Korekcija cijena neće se dogoditi za ekskluzivne nekretnine na top lokacijama. Te nekretnine uvijek imaju svoju vrijednost i svoje kupce”, govori te dodaje da u Hrvatskoj nedostaje luksuznih projekata i nekretnina.
A što se tiče cijene ovog zagrebačkog penthousea, ona se, smatraju, ne bi trebala spuštati za više od standardnih pet do deset posto.
“U slučaju ovakve nekretnine smanjenje cijene savjetujem tek kada ozbiljan kupac da ponudu koja je možda 5 do 10 posto niža od navedene cijene… Na tašte spuštanje cijene ovakvim nekretninama nema smisla. Cijena nije okidač koji motivira kupce ovog tipa nekretnina, već lifestyle”, tvrdi gospodin Barun.
‘Cijene će u budućnosti eksplodirati’
S obzirom na prilično optimističan stav po pitanju luksuznih nekretnina, ove stručnjake pitali smo kakva su im očekivanja za hrvatsko tržište nekretnina, općenito. Iako mnogi predviđaju pad, oni ni ovdje ne predviđaju drastične promjene. Barem ne dugoročno.
Dapače, gospodin Barun na konkretno pitanje kako vidi budućnost hrvatskog tržišta nekretnina kroz idućih par godina, odgovara: “Eksplodirat će. Ovo je samo uvertira u trendove koji slijede. Trenutno se nalazimo u fazi nekretninske hibernacije gdje svi čekaju kako će se završiti situacija s Ukrajinom i kako će se razviti situacija u Pojasu Gaze… Međutim, istina je da nekretnine nikada neće biti jeftinije nego danas.
Novinari stalno priželjkuju taj famozni pad cijena, no to se nažalost neće desiti. Nakon kratke stagnacije tržište će opet rasti, vjerojatno ne po ovim stopama kao u posljednje dvije godine, ali realno je očekivati po par posto svake godine.”
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u postavkama Police Privatnosti
Nužni kolačići
Uvijek aktivni
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Analitički kolačići
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.