Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru

Projekti | 6 ožujka, 2025

Što znamo o upravo odabranom idejnom rješenju za sportsku dvoranu u Trogiru

Pobjednici natječaja su Lea Pelivan i Toma Plejić; novi objekt vide kao kulturni i sportski epicentar te rekreativnu oazu

Autor: Haus

Odabrano je idejno rješenje za sportsku dvoranu u Trogiru. Pobjednici natječaja – koji je raspisao grad Trogir, a provelo Društvo arhitekata Splita – su Lea Pelivan i Toma Plejić, osnivači zagrebačkog Studija Up.

Pelivan i Plejić prvu su nagradu osvojili sa suradnicima: Luka Bosnić, Fran Hodalj, Domagoj Leko, Matija Poštenik, Izvor Simonović-Majcan, Mario Miličić, Branko Galić, Siniša Radić, Petar Bugarić i Vojislav Štrbac.

Njihovo rješenje za sportski centar koji će biti smješten na parceli od 11.728 m2, između Trogirske ceste (Jadranske magistrale, DC8) i Ulice kneza Trpimira (ŽC6133), zamišljeno je kao novi kulturni i sportski epicentar te rekreativna oaza koja dominira područjem trogirskog Malog polja.

Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru
Novu sportsku dvoranu projektirali su Lea Pelivan i Toma Plejić Foto: STUDIO UP

Reflektivni volumen

Sklop je osmišljen kao paviljon kružnog oblika, smješten centralno unutar arkadijskog parka bogatog mediteranskim biljem, mirisima i teksturama. Njegov suvremeni, diskretno reflektivni volumen diferencira ga od okolnog stambenog područja. Kružni perimetar usmjerava korisnike prema različitim segmentima i kanalizira ih do željenih odredišta.

Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru iz zraka
Novu sportsku dvoranu Trogir će smjestiti na parceli od 11.728 m2 Foto: STUDIO UP

Projekt uključuje glavnu polivalentnu sportsku dvoranu, manje dvorane za gimnastiku i fitness, fitness prostor, ugostiteljski punkt, uredske prostore uprave, društveni prostor… Svi prateći sadržaji grupirani su u tematske klastere, dok kružni trijem povezuje sve sadržaje, pozivajući zajednicu na aktivno sudjelovanje.

Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru; interijer
Pogled na novu sportsku dvoranu; interijer Foto: STUDIO UP
Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru
Pogled na novu sportsku dvoranu; interijer Foto: STUDIO UP
Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru, interijer
Foto: STUDIO UP

“Prizemni kružni disk objedinjava sve segmente građevnog programa. Element perimetralnog trijema funkcionira kao prijelazni element između parka i interijera. Sklop je vertikalno organiziran kako bi tlocrtni otisak bio minimalan, a arkadijski park maksimalan. Volumen velike polivalentne dvorane izdiže se svojim gabaritom u gravitacijskom centru sklopa, a manje dvorane postavljene su obodno na krov diska. Pod diskom nalazi se hipostilna dvorana otvorenog parkirališta i niz servisnih prostora. Kontrapunkt hibridnom sklopu je vanjsko igralište koje je definirano kao pejzažni krater”, opisuju arhitekti.

Mediteranski park

Objekt bi trebao imati panoramske poglede prema Kozjaku, Mosoru, Biokovu, Splitu, Čiovu i Trogiru. Park je opremljen vanjskim spravama za fitness, igralištima za djecu i odrasle te vrtovima; zamišljen je kao prirodna oaza s naglaskom na mediteransku vegetaciju (čempresi, trave, aromatično bilje…). Pojedine zone parka, objašnjavaju autori, moći će se koristiti za “manje grupne skupove (yoga, fitness, ljetno kino)”.

Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru
Foto: STUDIO UP

Projekt uključuje svijetle i reflektivne apstraktne volumene koji doprinose suvremenom, čistom i svjetlom izgledu objekta. Cijeli volumen trebao bi biti omotan sustavom ventilirane fasade, sa završnom oblogom od kazeta perforiranih i profiliranih panela na nosivim termopanelima. Ostakljene plohe imaju vanjske tende za kontrolu insolacije.

Zgrada gotovo nulte energije

Što se tiče same konstrukcije, građevina je koncipirana kao jedinstvena dilatacija s dominantnom monolitnom armiranobetonskom konstrukcijom. Vertikalni nosivi elementi su armiranobetonski zidovi i stupovi, a horizontalni nosivi elementi su armiranobetonske ploče i grede. Rešetkasta konstrukcija polivalentnih dvorana zamišljena je u čeličnoj izvedbi.

Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru
Foto: STUDIO UP

Projekt se fokusira na energetsku učinkovitost kroz pasivne i aktivne mjere. Pasivne mjere uključuju kompaktan volumen zgrade, toplinsku izolaciju, trostruko ostakljenje, tampon zone i pasivno ljetno hlađenje.

Pogled na sportsku dvoranu u Trogiru
Foto: STUDIO UP

Aktivne mjere uključuju centraliziranu mehaničku ventilaciju s rekuperacijom, dizalice topline, fotonaponski sustav i LED rasvjetu. Cilj je postići da objekt zadovolji minimalno 10% više uštede primarne energije od praga propisanog u važećim nacionalnim propisima, te da bude certificiran kao zgrada gotovo nulte energije (nZEB). Projekt detaljno možete proučiti ovdje, a ostale nagrađene projekte ovdje.