Projekti | 24 kolovoza, 2024
Škola koja brižno štiti svoju djecu od neumoljive pustinjske klime
Arhitekt je morao pronaći način kako se izboriti s ekstremnim okolišem i klimom indijskog mjesta stvorenog za radnike obližnje cementare
Autor: Haus
Projekti | 24 kolovoza, 2024
Arhitekt je morao pronaći način kako se izboriti s ekstremnim okolišem i klimom indijskog mjesta stvorenog za radnike obližnje cementare
Autor: Haus
Dvorište služi kao konektor (i separator) za prostore osnovne i srednje škole, a njegovi linearni trapezoidni okviri i štitnici od sunca smanjuju toplinu i cirkuliraju hladniji zrak unutar interijera. Cjelokupna cirkulacija odvija se kroz otvorene, prirodno ventilirane hodnike
Arhitekt Sanjay Puri prije par godina dobio je izazovan zadatak: podići školu u naselju izgrađenom za smještaj ljudi koji rade u obližnjoj cementari. Izazov je ponajviše ležao u činjenici da je naselje dio Rasa, suncem gotovo spaljenog mjestašca u indijskoj državi Radžastan.
Puri je morao pronaći način kako se izboriti s ekstremno suhim, pustinjskim okolišem te istodobno stvoriti utočište za djecu iz 1500 radničkih obitelji koja jedino što zbilja žele jest trčati i istraživati.
Problem sunca koje neumoljivo prži i visokih temperatura – koje se većinu godine kreću oko 36 stupnjeva Celzijevih – Puri je svladao kroz materijale i raspored koji je slagao prema klimi, kontekstu i topografiji.
Svaka od učionica (osnovne i srednje škole) orijentirana je na sjever, kako bi do njih dopirala tek neizravna sunčeva svjetlost. Dvorana, osnovna škola i upravni prostor zauzimaju južnu stranu parcele otvarajući se u veliki zaštićeni otvoreni prostor prema sjeveru iza kojeg su smještene učionice srednje škole, knjižnica i menza.
Poluzaklonjeno dvorište ima više staza, povezujući dva dijela škole s uređenim prostorima za igru. A upravo dvorište ima ključnu ulogu u arhitekturi škole.
“Raspored je namjerno fragmentiran, dopuštajući otvorenim uređenim prostorima da budu isprepleteni sa školskim prostorima za učenje”, objašnjava Puri. “Dvorište pritom služi kao konektor (i separator) za prostore osnovne i srednje škole, a njegovi linearni trapezoidni okviri i štitnici od sunca smanjuju toplinu i cirkuliraju hladniji zrak unutar interijera. Cjelokupna cirkulacija odvija se kroz otvorene, prirodno ventilirane hodnike koji zaobilaze ovo središnje područje”, opisuje arhitekt koji je veliki naglasak stavio i na igru sjena koja se stalno odvija kroz dan, ovisno o tome kako pada sunce.
Objekt je dovršen 2020. godine, a kako bi izdržao test vremena i neumoljive atmosferske uvjete izgrađen je “od RCC-a (betonska mješavina) uz dodatak opeke od letećeg pepela (otpadni proizvod od kojeg se, između ostalog, mogu raditi opeke), a završen je u boji terakote”, objašnjava arhitekt čije je pažljivo i promišljeno projektiranje cijelu strukturu učinilo energetski učinkovitom.
Osim što se prirodno hladi, zgrada dobiva električnu energiju kroz višak iz obližnje cementare, dok se sva voda reciklira i ponovno koristi.
Ovdje možete proučiti zanimljiv projekt jedne škole u Ljubljani.
Ljudi
Upoznajte fantastičnu Karlu, jedinu učenicu Stolarije u svojoj generaciji
Ljudi
U zelenom utočištu naše omiljene TV vrtlarice: ‘Ovdje učim kako stati i upijati’
Projekti
Nadogradnja stare zgrade: što kad izgleda ovako?
Projekti
Moj najdraži projekt: ‘Adaptacija starog stana u Splitu u kojem smo za prijateljicu dizajnirale namještaj’
Materijal
Startup izumio drvo jače od čelika. Upravo kreću u masovnu proizvodnju
TAGOVI: #arhitektura, #indija, #Radžastan, #Ras, #Sanjay Puri, #škola
POVEZANI ČLANCI