Četiri mjeseca nakon raspisivanja gradskog natječaja, odabrano je idejno rješenje za novu zgradu dječjeg vrtića i društvenog doma u Sesvetskim Selima. Pobjednički projekt potpisuju arhitektice Morana Ostojić i Maša Medoš, a izdvajaju ga zanimljiv volumen, promišljeno iskorištavanje kosine i par uzbudljivih rješenja.
Autorice ovaj novi objekt, koji treba udomiti vrtić za stotinjak djece i mjesni odbor, vide kao “hibridni monovolumen u nagibu koji izranja iz terena”. Iako smješten na križanju dviju frekventnih prometnica, Ostojić i Medoš pronašle su način kako djeci osigurati mir, a obje institucije dovoljno mjesta za sadržaje.
Pobjedničko rješenje potpisuju Morana Ostojić i Maša Medoš Foto: DAZ
“Objekt je longitudinalan i smješten uz sjeverni rub parcele kako bi se u potpunosti oslobodio južni vrt za funkciju dvorišta dječjeg vrtića, a jedinice vrtića maksimalno udaljile od prometnice. Oduzeti dio parcele se vraća na krovu koji postaje okupljalište svih dobnih skupina tijekom cijelog dana. Dvije osnovne funkcionalne cjeline razdvojene su horizontalno; dječji vrtić u prizemlju i mjesni odbor na 1. katu, a ulazi su im postavljeni dijametralno suprotno. Ulaz u vrtić je smješten južno, udaljen od raskrižja s direktnim pristupom parkingu, dok se mjesnom odboru pristupa sa sjeverne strane, preko krova koji se priključuje na sjecište prometnica”, opisuju autorice.
Zgrada će smjestiti vrtić i mjesni odbor, odnosno društveni dom Foto: DAZ
Zeleni krov centar društvenih događanja
Zeleni krov, objašnjavaju, oblikovan je kao višenamjenski prostor za sve dobne skupine, s mogućnošću organizacije raznih događanja.
Na vrhu zgrade bit će zeleni krov, namijenjen društvenim i kulturnim događanjima Foto: DAZ
“Krov kao centar kulturnih i društvenih događanja, ali i dnevni boravak građana, oblikovan je na više nivoa koji omogućavaju različite scenarije korištenja. Unutar obodnog zelenila koji djeluje kao razdjelni sloj s naseljem i prometom, formiraju se niše s klupama, stolovima za druženje, igranje šaha, dječjim igralištem i velikom površinom s tribinama koja može primiti razne društvene sadržaje. Na krovu se mogu odvijati filmske projekcije, koncerti, nastupi folklornog društva, a ovisno o namjeni, prostor se mijenja i živi sa svojim korisnicima”, objašnjavaju.
Foto: DAZ
Idejno rješenje Ostojić i Medoš jedno je od 26 pristiglih na na natječaj koji je u studenom prošle godine raspisao Grad Zagreb, a provelo Društvo arhitekata Zagreba. Procijenjena vrijednost investicije iznosi nešto više od 4,5 milijuna eura, a projekt uključuje rušenje postojećeg objekta mjesnog odbora te gradnju dvije odvojene funkcionalne cjeline; vrtića kapaciteta oko 100 djece u šest odgojnih skupina, ukupne površine 1400 m² bruto, te zgrade mjesnog odbora i društvenog doma od oko 500 m2.
Foto: DAZ
‘Likovna čarolija plutajućih oblika’
Ocjenjivački sud, koji čine Vedran Duplančić, Krešimir Renić, Dubravka-Petra Lubin, Kora Demel Zadro i Patrik Mićanović, pobjednički rad prokomentirao je poznatim stihom: “totalno drukčiji od drugih…”. U svom obrazloženju pišu da je “iznenađujuće jednostavno rješenje oblikovano sofisticiranom likovnošću rezultiralo snažnom urbanističkom ‘gestom’ i neupitno obilježilo novi javni prostor naselja”.
Autorice novu zgradu vide kao ‘hibridni monovolumen u nagibu koji izranja iz terena’ Foto: DAZ
Između ostalog, dodaju kako je težak zadatak s programima dviju različitih namjena i korisnika na relativno maloj parceli riješen inteligentnim korištenjem postojećeg nagiba terena. “Za razliku od većine natjecatelja kojima je ta kosina uglavnom odmagala u njihovim rješenjima ili su je čak nestručno zanemarivali, ovdje je prepoznata kao ‘spiritus movens’ arhitektonske ideje”, napominju.
Foto: DAZFoto: DAZ
Osvrću se i na boje i oblike kojima se arhitektice koriste kroz svoje rješenje: “Jednostavni ožbukani sivi volumen koji izranja iz zelene parcele prošaran je različitim akcentiranim oblicima koji su svi jednoznačno obojeni. Trgovi, brisoleji, ograde i natpisi obojeni u plavu boju, koja svojim karakterom odudara od prirodnog konteksta, stvaraju likovnu čaroliju plutajućih oblika”, te na kraju zaključuju: “Nekadašnja mala parcela, postala je veliki javni prostor, jer sve što je oduzeto programom nadomješteno je novom javnom otvorenom površinom.”
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u postavkama Police Privatnosti
Nužni kolačići
Uvijek aktivni
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Analitički kolačići
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.