Kultura | 12 prosinca, 2024
Od potresa ne možemo u Umjetnički paviljon u Zagrebu; sada se nakratko dio otvara
Ove se nedjelje u Umjetničkom paviljonu otvara 59. zagrebački salon arhitekture i urbanizma
Autor: Haus
Kultura | 12 prosinca, 2024
Ove se nedjelje u Umjetničkom paviljonu otvara 59. zagrebački salon arhitekture i urbanizma
Autor: Haus
‘Ovaj prostor nikada se nije moglo, niti će se u budućnosti moći sagledati u cijelosti, stoga se putem izložbe Salona trajno zamrzava jedinstven trenutak u životu Umjetničkog paviljona’
Ove je nedjelje otvoren 59. zagrebački salon arhitekture i urbanizma, jedna od hrvatskih najdugovječnijih izložbenih manifestacija. Kultni događaj održava se u još kultnijem prostoru – u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, instituciji koja posljednje dvije godine prolazi kroz cjelovitu obnovu.
Upravo zato Salon nije moguće održati u centralnom dijelu Paviljona, već će posjetitelji dobiti prilično jedinstvenu priliku obilaska suterenskog prostora koji nikad prije nije bio otvoren za javnost u ovom obujmu, a koji će za potrebe Salona biti pretvoren u privremeni izložbeni dio.
“Ovaj prostor nikada se nije moglo, niti će se u budućnosti moći sagledati u cijelosti, jer će dijelom biti preuređen u uredski, stoga se putem izložbe Salona trajno zamrzava jedinstven trenutak u životu Umjetničkog paviljona”, poručuju organizatori, uz napomenu da će se također moći zaviriti i u centralni dio Paviljona i vidjeti kako napreduje obnova.
A na Salonu, odnosno na izložbi naziva Dijalozi/Monolozi, moći ćemo od 15. do 31. prosinca razgledati 124 odabrana rada pod temom reuse – prenamjena postojećih struktura, građevina i prostora. Selektori ovogodišnjeg salona – čiji je organizator Udruženje hrvatskih arhitekata – arhitekti su Iva Letilović i Igor Pedišić, koji su od 250 pristiglih radova odabrali spomenuta 124. Konkretno, vidjet ćemo – primarno kroz medij arhitektonske makete – 40 realiziranih, 36 idejnih i konceptualnih projekata, 39 studentskih radova, te 9 publicističkih i tekstualnih radova.
“Intrigantna je činjenica da u vremenu hiperprodukcije arhitektonskih realizacija, esenciju arhitekture ili arhitektonske misli sve intenzivnije pokušavamo pronaći u ponovnom korištenju već postojećih struktura. Davno izgrađene kuće, palače, škole, vijećnice, crkve, samostani, tvornice, skladišta, ulice, trgovi, pa i čitavi dijelovi gradova, otporniji su i trajniji od namjena za koje su nastali, kao i od društvenog i povijesnog konteksta koji ih je oblikovao”, opisuju selektori koji će nagraditi “djela koja otvaraju put nekom novom pristupu zadanoj temi”.
Na otvorenju Salona će, naime, biti dodijeljene priznanja i nagrade te Velika nagrada 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma.
A kako objašnjavaju organizatori, upravo je tema ovogodišnjeg Salona – ponovno korištenje i(li) drugačija upotreba već izgrađenog – bila ključni povod za odabir lokacije, odnosno Umjetničkog paviljona. Naime, čuvena građevina izgrađena je 1896. godine u Budimpešti, za potrebe Milenijske izložbe, a na inicijativu hrvatskih umjetnika tada je sagrađen poseban montažni Paviljon umjetnosti koji je po završetku izložbe trajno prenesen u Zagreb.
Od tada, pa sve do potresa 2020. koji je devastirao zgradu, Paviljon je bio dom brojnih značajnih hrvatskih i međunarodnih izložbi. No, ono što je za ovu priču posebno važno, jest činjenica da je 1965. u Paviljonu održan prvi Zagrebački salon. Kasnije su se – od 1976. – na izložbi u trijenalnom ritmu izmjenjivale različite likovne discipline: vizualna umjetnost, primijenjena umjetnost i dizajn, te arhitektura. Redom ga organiziraju Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Udruženje hrvatskih arhitekata.
Ovogodišnji Salon prati još jedan simboličan detalj: “Datum otvaranja također nije slučajno odabran. Upravo je 15. prosinca 1898. prvom izložbom Hrvatski salon otvoren Umjetnički paviljon”, poručuju organizatori koji početak kultnog događaja najavljuju za podne.
Domovi
Dala sam sestri, scenografkinji, da mi preuredi terasu
Ljudi
Zaljubili su se u oronuli Vjesnikov prostor, potrgali se da ga dobiju pa napravili veličanstvenu radionu
Projekti
Mladi stolar izgradio si je kućicu usred šume u Istri
Nekretnine
Ako imate zemlju u prirodi, možda biste trebali kao ovi ljudi: staviti na nju sjenicu i ozbiljno zarađivati
Umjetnost
Mladi hrvatski umjetnici u koje vrijedi investirati
POVEZANI ČLANCI