Tim Fu, arhitekt koji je prije par godina napustio renomirani Zaha Hadid Architects (ZHA) kako bi se u potpunosti posvetio arhitekturi kroz umjetnu inteligenciju, nedavno je predstavio planove za stambeni kompleks na obali Bledskog jezera u Sloveniji, a za koji tvrdi da je prvi arhitektonski projekt koji koristi umjetnu inteligenciju u svim fazama projektiranja.
Iza projekta stoji “neimenovani slovenski filantrop”, no slovenski mediji pišu da se radi o bivšem bračnom paru Login, najbogatijim Slovencima koji i dalje poslovno surađuju.
Loginovi, piše slovenski Forbes, preko kompanije Lliebe Establishment posjeduju zemljište od 22.000 kvadratnih metara na Bledu, jednu od posljednjih velikih neizgrađenih parcela tik uz Bledsko jezero. Na njemu je sada planirana gradnja šest suvremenih vila te renovacija Vile Epos iz 1909. godine, a koja je zaštićeni kulturni spomenik.
Foto: Studio Tim Fu
Koristili AI kao ‘aktivnog suradnika u dizajnu’
Tim Fu je uz pomoć AI-a napravio projekt od šest vila s velikim lučnim prozorima, organiziranih oko središnjeg vrta te uz povijesnu vilu. Svaka vila trebala bi imati između 1500 i 2300 četvornih metara zemljišta, a planirana je i gradnja oko 3600 četvornih metara parka. Vile će se sastojati od prizemlja, kata i potkrovlja, a svojom visinom neće prelaziti sljemena Vile Epos.
Iz Fuovog istoimenog londonskog studija poručili su da su koristili AI kao “aktivnog suradnika u dizajnu” u svim dosadašnjim fazama projekta. To uključuje analizu urbanističkih zakona i prostornih ograničenja, kao i “istraživanje povijesnog konteksta lokacije kako bi se razvio glavni plan koji se oslanja na tradicionalnu slovensku arhitekturu”. Umjetna inteligencija također je korištena za poboljšanje energetske učinkovitosti dizajna, oblikovanje pasivnih strategija dizajna te odabir materijala.
Foto: Studio Tim Fu
“Projekt Lake Bled Estate prvi je koji je postigao ovakvu razinu potpune integracije umjetne inteligencije, gdje AI ne samo da generira koncepte, već aktivno sudjeluje u oblikovanju razvoja dizajna, tehničke optimizacije i konačne izvedbe. Dok većina tvrtki koristi AI za specijalizirane zadatke, Studio Tim Fu prihvatio ga je kao aktivnog suradnika u dizajnu, koji radi s arhitektima u svakoj fazi procesa. Ova razina računalne integracije označava prekretnicu u povijesti arhitekture, pokazujući da AI nije samo alat za ubrzavanje, već strukturna promjena u načinu donošenja dizajnerskih odluka”, rekao je Fu za Dezeen.
Foto: Studio Tim Fu
Balansiranje između dva teško ostvariva cilja
Arhitekt je za slovenski Forbes rekao da je na projekt u velikoj mjeri utjecala činjenica da se zemljište nalazi “pored jednog od najstrože zaštićenih jezera u Europi, okruženo zgradama koje su na listi baštine“, čime su značajno pooštreni uvjeti za investitora.
Njegov ured se, objašnjava, kretao između dva teško ostvariva cilja prilikom razvoja projekta. “Prvi je bio ostvariti viziju klijenta da će vile postati budući standard luksuza i inovativnog dizajna u Sloveniji. Drugi je bio poštivanje naslijeđa Jožeta Plečnika (čuveni slovenski arhitekt koji je projektirao dogradnju vile, op.a.) i pokušaj da se snađemo u strogim propisima Zavoda za kulturno naslijeđe”, rekao je Fu za Forbes, uz napomenu da žele projekt Bled Villas predstaviti kao vrhunski primjer preplitanja arhitekture i umjetne inteligencije.
Foto: Studio Tim Fu
Tako mu je, recimo, AI ponudio drugačije, modernije rješenje za tradicionalne drvene rizalite, što je rezultiralo iznimno visokim lučnim prozorima. “Transformirali smo tradicionalne slovenske arhitektonske motive. Koristeći umjetnu inteligenciju za optimizaciju dizajna, očuvanje naslijeđa i integraciju okoliša, ne samo da ubrzavamo kreativni proces, već i osiguravamo da konačni objekt bude što efikasniji i održiviji”, rekao je Fu, koji je na projektu surađivao sa slovenskom kompanijom Real Engineering.
Foto: Studio Tim Fu
Programi koji su korišteni kroz projekt
Za dio procesa dizajna, Studio Tim Fu koristio je velike jezične modele (LLM-ovi), tekstualne oblike umjetne inteligencije trenirane za prepoznavanje jezičnih obrazaca (najpoznatiji primjer je ChatGPT tvrtke OpenAI). Podaci o projektu, poput lokacijskih uvjeta, smjernica za očuvanje baštine i prostornih zahtjeva, uneseni su u LLM-ove, koji su zatim ponudili rješenja i pomogli u oblikovanju dizajna objekata.
Softver generativne umjetne inteligencije, poput Midjourney i Stable Diffusion, korišten je za izradu konceptualnih dizajna. Fu kaže da su oni zatim procijenjeni pomoću algoritama optimizacije kako bi se testirala ekološka učinkovitost i prostorna funkcionalnost.
‘AI omogućuje arhitektima da bolje iskoriste vrijeme’
Fu tvrdi da korištenjem umjetne inteligencije za vremenski zahtjevne zadatke, poput izrade vizualizacija i izračuna performansi, arhitekti mogu preusmjeriti svoje vrijeme na dizajn koji je namijenjen ljudima.
Foto: Studio Tim Fu
“Automatizacijom ovih procesa, AI omogućuje arhitektima da svoju energiju usmjere prema značajnijim, intuitivnim aspektima arhitekture: dizajniranju za kulturu, baštinu, emocije, korisničko iskustvo, ekološku osjetljivost i prostorno pripovijedanje. AI postaje motor koji pokreće mogućnosti, dok arhitekti ostaju vozači namjere, atmosfere i ljudskih vrijednosti”, rekao je arhitekt te poručio da će njegov ured nastaviti koristiti AI i u sljedećim fazama projekta, poput izrade građevinskih nacrta i razrade plana izvođenja radova. Datum početka gradnje još nije objavljen.
Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u postavkama Police Privatnosti
Nužni kolačići
Uvijek aktivni
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Analitički kolačići
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.