Profesionalci konstantno osmišljavaju nove načine kako prostor i sve u njemu iskoristiti, proširiti, sakriti, smjestiti, stisnuti. Mnogi od njih stvaraju briljantni, često posve luckasti višenamjenski namještaj koji omogućuje potpunu transformaciju nekog prostora u nekoliko sekundi
Minijaturni prostori oduvijek su bili jedan od najvećih izazova za većinu arhitekata i dizajnera. Kako najbolje iskoristiti prostor? Kako stvoriti projekt koji će uspješno adresirati i udomiti sve potrebe i aktivnosti koje se u njemu događaju? I – kako izbjeći suvišno ‘bacanje prostora’?
S građevinskom industrijom koja diljem svijeta stvara sve manje stambene jedinice, ovaj izazov za arhitekte i dizajnere interijera samo postaje veći. Cilj je uvijek isti: razviti kompaktna, višenamjenska, ali ugodna – ljudska rješenja.
Potpuna transformacija stanova
Stoga danas gotovo svakodnevno imamo prilike svjedočiti genijalnosti iz raznih krajeva svijeta. Profesionalci, naime, konstantno osmišljavaju nove načine kako iskoristiti, proširiti, sakriti, smjestiti, stisnuti…
Pritom mnogi od njih stvaraju briljantni, često posve luckasti višenamjenski namještaj koji omogućuje potpunu transformaciju nekog prostora u nekoliko sekundi.
Od spremišta koja klize po tračnicama ili remenicama, preko ormara koji se rotiraju i pretvaraju u krevete do ladica koje postaju stepenice… Ljudi naprosto rade čuda.
Kako im pristupaju hrvatski uredi
S obzirom na jednu posebnu vrstu ljubavi koju ovdje na Hausu gajimo prema minijaturnim stanovima, zanimalo nas je kako im pristupaju hrvatski profesionalci.
Zamolili smo stoga nekoliko ureda da nam ustupe svoje mini projekte, a uvjet je bio samo jedan – da stanovi nisu veći od 35 m2. U nastavku, dakle, pogledajte pet različitih hrvatskih malih stanova i pet različitih rješenja koja potpisuju Prostorne taktike, Studio Konkreet, Mariela Žinić i Happy Habitat.
Sve projekte možete listati klikom na strelicu.